napis

Wydarzenia

Wakacje 2019 w Filii Bachowice

W tegorocznej akcji „Wakacje w Bibliotece” wzięło udział 110 osób. Młodzi czytelnicy Filii w Bachowicach preferują gry i zabawy ruchowe, szczególnie na wolnym powietrzu, dlatego oferta Filii została dostosowana do tych potrzeb.

Wakacje rozpoczęliśmy grami stolikowymi „Bingo” i „Bierki”. W upalny pierwszy dzień lipca odbyły się drużynowe konkurencje sportowe – rzuty do celu, lubiane przez młodzież wyścigi w przenoszeniu wody kubkiem itp. Potem odkrywaliśmy nasze utajone talenty i mocne strony – każdy popisywał się przed innymi własnymi umiejętnościami z wybranej dziedziny sztuki bądź sportu. Na kolejne spotkanie dzieci przyniosły lub przyprowadziły swoich domowych pupili: pieski, kotki, świnki morskie, przedstawiły je i opowiedziały jak się nimi zajmują. Zajęcia pt.: „Mistrz gier komputerowych”, jak można było się spodziewać, przyciągnęły znaczną liczbę chętnych, by zaprezentować swoje zdolności komputerowe. W połowie lipca młodzież rywalizowała w dwóch gigantycznych grach: „Chińczyku” i „Memory – Królowie Polski”. Kolejne spotkania: „Kto sprytniejszy”, „Podchody” i „Poszukiwacze skarbów”, dzięki sprzyjającej pogodzie, odbywały się na zewnątrz lokalu i należą do zajęć, za którymi młodzież przepada. Pod koniec wakacji odbyły się warsztaty kulinarne, na których łasuchy wraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Bachowicach upiekły pyszne kruche rogaliki i naleśniki z serem, dżemem i bita śmietaną.

Niestety to, co dobre szybko mija i wakacje również. Zapraszamy do udziału za rok.




Kulinarne przysmaki w Bachowicach

Pod koniec wakacji, w dniu 28 sierpnia br. Filia biblioteczna wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bachowicach na czele z Przewodniczącą p. Lucyną Kozak, zorganizowała w siedzibie Koła warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, w których udział wzięło blisko 30 osób.

Młodzi kucharze z pomocą Pań wykonali kruche rogaliki z marmoladą oraz naleśniki z dżemem, serem i bitą śmietaną. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w pocie czoła, ze względu na panujący upał, objaśniły jakich składników potrzeba, w jaki sposób wyrabia się ciasto, jak misternie skleić rogalik, by „najlepsze nie wyciekło”. Nie zapomnieliśmy o umyciu rąk przed zabraniem się do pracy i o zasadach bezpieczeństwa. Czas potrzebny na upieczenie smakołyków zajęliśmy słownymi grami. Gotowe łakocie znikły z talerzy w mgnieniu oka.

Serdecznie dziękujemy Drogim Paniom za poświęcony nam czas, trud, uchylenie rąbka tajemnicy sztuki kulinarnej, pyszne wypieki i ciepłe przyjęcie. Te zajęcia były jednym słowem bardzo smaczne!




Dzień Głośnego Czytania 2018 w Filii w Bachowicach

Z okazji Dnia Głośnego Czytania do Filii w Bachowicach zostały zaproszone dzieci z oddziałów zerowych Szkoły Podstawowej: "Motylki" i "Słoneczka". Dyrektor szkoły pani Małgorzata Balonek przedstawiła 30. słuchaczom "Legendę o hejnale krakowskim" oraz "O dwunastu miesiącach". Uczniowie poznali kilka wydarzeń i ciekawostek z historii Polski, a także morałów, jakie wynikają z legend. Uczestnicy wspominali inne polskie legendy, które znają, i miejsca z nimi związane, jakie odwiedzili z rodzicami. Przypomnieli też lokalną legendę o kamiennym krzyżu na Kaniowie. Spotkaniu towarzyszył śpiew i zabawa ruchowa.

Wdzięczni mali słuchacze podziękowali pani Dyrektor za czytanie i poświęcony im czas. Wszyscy zostali zachęceni do korzystania z oferty biblioteki i bliskiego kontaktu z książką. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek i słodycze.





Wakacje 2017 w filii Bachowice

Kolejne wakacje i akcja „Wakacje w Bibliotece” zgromadziły miłośników dobrej zabawy w Filii w Bachowicach.

Poniedziałki należały do tych, którzy lubią pogłówkować i powalczyć w turniejach na polu wiedzy. Dzieci prześcigały się w rozpoznawaniu odgłosów zwierząt, znajomości wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz przysłów polskich, doskonale orientowały się w świecie bajek i baśni.

Środy przyciągały fanów gier i zabaw, sportowych konkurencji, ruchu i zmagań na wolnym powietrzu. Nasze ulubione zabawy to: „Parafianie”, „Wywołuję wojnę”, „Chowany wyklupywany”, „Zbijak” i „Wyścig gąsienic”. Kiedy pogoda nie dopisywała dzieci chętnie korzystały z gier stolikowych: „Bingo”, „Bierki”, „Domino” i popularny „Pełny kurnik”.

Czwartki poświęciliśmy na prace plastyczne. Uczestnicy mogli wykazać się swymi zdolnościami i twórczą inwencją – wykonały ciekawe dudki, sympatyczne kraby i samoloty, które zostały natychmiast zmuszone do wielokrotnie powtarzanych lotów. Niektóre zajęcia plastyczne przeprowadzone zostały „w plenerze”. Ozdobiliśmy trotuar obok budynku Domu Strażaka kolorowym graffiti z motywem motyla i każdy wykonał swoją wakacyjną buźkę w ciemnych okularach.

Mamy nadzieję, że wszyscy mile będą wspominać „Wakacje 2017 w Bibliotece” i cieszyć się ze zdobytych nagród oraz upominków. Za rok znów się spotkamy!





Spektakl teatralny - "Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary"

Z okazji Tygodnia Bibliotek, 5 maja 2017 roku Filia w Bachowicach, zaprosiła dzieci na widowisko teatralne w wykonaniu aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Był to spektakl promujący czytelnictwo zatytułowany "Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary".

Zuzia jest czytelniczką miejscowej biblioteki, posiada już własną kartę biblioteczną. Wypożyczyła książkę, lecz boi się ją otworzyć z obawy przed tym, co kryje się w środku, jakiego bohatera bajki tam spotka, a może będzie to groźny zwierz? Zachęcona przez dzieci, w końcu decyduje się ją otworzyć… i nic złego się nie dzieje. Czyta wierszowany tekst, który okazuje się być zaklęciem. Dziewczynka orientuje się, że w bibliotece działa magia. Do pomocy potrzebuje księżniczki i rycerza a bohaterowie o których czyta, ożywają. Najpierw pojawia się sympatyczna, choć ekscentryczna, pszczoła o imieniu Maja, tak jak wszystkie pozostałe w ulu. Pragnie ona mieć nowe, inne imię i zostać piosenkarką. Jak przystało na gwiazdę nosi "wystrzałowe" okulary. Razem wymyślają tekst piosenki i próbują śpiewać. W zabawę wciągają dzieci. Teksty wychodzą dość dziwaczne i często śmieszne, więc zabawa jest przednia. Kolejnym przyjacielem Zuzi zostaje szewczyk Skuba, góral który, jak wiadomo pokonał smoka, lecz "nie docytoł kontraktu" i zamiast rękę królewny dostał jej rentę, więc teraz musi czekać aż ta się zestarzeje. Uczestnicy spotkania teatralnego muszą pomóc, by cała historia miała szczęśliwe zakończenie. Ostatnią z ożywionych postaci jest smutny, bojaźliwy kangur. Rozwrzeszczany mazgaj, który nie wie do czego ma służyć mu torba na brzuchu. Wspólnie z nową przyjaciółką Zuzią i dziećmi szuka dla niej zastosowania.

Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Uczniowie klas: 0, 1, 2a i 2b Szkoły Podstawowej, w sumie blisko 70 osób, nauczyli się, że warto więcej czytać, a każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Uczestnicy mieli wiele pomysłów i żywo reagowali na nowe scenki. Przedstawienie bardzo się małym widzom podobało i uświadomiło im, że w bibliotekach i gromadzonych przez nie księgach kryje się bogactwo ludzkich myśli, wyobrażeń, a bohaterowie bajek mogą stać się naszymi przyjaciółmi. Z pewnością zachęciło do wizyty w bibliotece.





Dzień Głośnego Czytania w Filii w Bachowicach

29 września 2016 r. z okazji Dnia Głośnego Czytania Filię w Bachowicach odwiedziły dwie grupy przedszkolne: sześcioletnie "Słoneczka" i pięcioletnie "Biedronki".

Dzieci zaznajomiły się ze specyfiką biblioteki publicznej oraz zasadami poszanowania książek. Jak przystało na ten dzień, nie obyło się bez głośnego czytania.

Sześciolatki wysłuchały opowiadania Agnieszki Stelmaszyk pt.: "Monia ratuje Faraona!", poznały perypetie, jakie spotkały dziewczynkę szukającą zaginionego kota. Słuchanie tekstu urozmaiciły zajęcia ruchowe związane z treścią książki. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci próbowały odgadnąć narysowaną, ukrytą postać. Aby zobaczyć, co kryje się na obrazku, musiały odgadnąć sporo zagadek dotyczących czytanki oraz działalności biblioteki. Prawidłowe odpowiedzi były nagradzane, oczywiście najlepsza nagroda czekała na osobę, która odgadła ukrytą postać. Na pamiątkę każdy przedszkolak został odznaczony etykietą sympatycznej książki z napisem "Dzień Głośnego Czytania".

Dla młodszych dzieci przygotowano opowiadanie z serii o Franklinie pt.: "Franklin i małe kaczątko". Na podstawie tej czytanki, maluchy mogły zrozumieć, dlaczego nie zawsze mogą posiadać własne zwierzątko. One również odkrywały ukryty rysunek, odpowiadając na zadane pytania.

Obie grupy zostały zaproszone do częstego odwiedzania biblioteki, także z rodzicami, i zachęcone do czytania.





Wakacje 2016 w Bachowicach

W każdy wakacyjny poniedziałek, środę i czwartek dzieci mogły uczestniczyć w cyklu zajęć jakie przygotowała dla nich Filia biblioteczna. Były gry, zabawy oraz konkursy. Uczestnicy konkursów mogli wykazać się znajomością popularnych wierszy i bajek dla dzieci, a także szybkością w rozwiązywaniu rebusów i zagadek. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też czwartkowe zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały m.in.: zakładki do książek, ozdoby z masy solnej, plasteliny, żabki techniką origami, ozdoby z papieru.

Cieszymy się, że tak wiele dzieci skorzystało z naszej propozycji na wakacje. Wszystkim dzieciom życzymy wielu sukcesów w nowym roku szkolnym.





"Ferie z Książką 2016" w Filii w Bachowicach

Zima wcale nie musi być nudna, a ferie w domu nie muszą być mniej atrakcyjne niż te spędzone na wyjeździe. Jak co roku dla tych, którzy nie zaplanowali podróży Gminna Biblioteka Publiczna w Bachowicach w ramach akcji "Ferie 2016 z Książką" zorganizowała zajęcia.

Spotykaliśmy się w poniedziałki środy i piątki. Czas mijał wesoło na radosnych grach i zabawach. W kolejnych dniach zmagaliśmy się w konkursach frazeologicznych oraz ze znajomości polskich przysłów w których wyłoniliśmy zwycięzców. Dzieci otrzymały nagrody książkowe. Najbardziej oblegane były zajęcia plastyczne. W miłej atmosferze wykonaliśmy obrazy z papierowych ręczników oraz anioły techniką dowolną. Swoje dzieła dzieci zabrały do domów, by mogły wręczyć swoim babciom i dziadkom z okazji ich święta.

Sądzimy, iż nasza oferta byłą korzystną formą spędzenia wolnego czasu i alternatywą dla siedzenia w domu przed telewizorem albo komputerem.

Dziękujemy za liczny udział i mamy nadzieję, że ten dwutygodniowy odpoczynek wniesie w Was nowe siły, z którymi ruszycie do nauki w nowym półroczu.





Wakacje 2015 w Filii w Bachowicach

Wzorem lat ubiegłych Filia GBP w Bachowicach z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu zorganizowała im miłe spędzenie czasu w bibliotece. Tegoroczne wakacje przebiegały pod hasłem "Wakacje 2015 w Bibliotece".

Zajęcia odbywały się pomimo przeszkód losowych oraz remontu, który był ich następstwem. Spotykaliśmy się przez cały lipiec oraz w sierpniu przez trzy kolejne dni tygodnia, tj. poniedziałki, środy i czwartki.

W poniedziałki odbywały się gry i zabawy słowne.

Środy były poświęcone na zajęcia sportowe, wciąż cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem. Pogoda była naszym sojusznikiem, zatem bez przeszkód organizowaliśmy różne gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Czwartki przeznaczone były na zajęcia plastyczne. Dzieci wykonały papierowe rozety oraz piękne kolorowe ptaszki.

Oprócz tych zajęć dzieci codziennie mogły korzystać z komputera i Internetu.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w wakacyjnych zajęciach oraz za miło spędzony czas.

    Fotogaleria >>    









"Ferie z książką 2015" w Filii w Bachowicach

W ramach akcji "Ferie z Książką" Filia GBP w Bachowicach zorganizowała sześć spotkań, w których uczestniczyło 69 osób.

Pierwsze zajęcia rozpoczęły się w poniedziałkowy poranek od gier i zabaw dla dzieci i młodzieży. W kolejnych dniach drużyny brały udział w turnieju wiedzy o Europie oraz literackim konkursie wiedzy "Postacie bajkowe preferują zdrowe żywienie". Dzieci popisały się imponującą wiedzą, o czym dowodziły bezbłędne odpowiedzi. Świadczy o tym również wynik jednego z konkursów, który zakończył się remisem. W czasie jednego ze spotkań oglądaliśmy film pt. "Pingwiny z Madagaskaru".

Sporym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, których rezultaty możemy oglądać w bibliotece. Powstały renifery wykonane z papierowych rolek oraz nakrętek. Z płatków kosmetycznych wykonaliśmy pingwiny. Wykorzystaliśmy również szyszki, które "wypełniły brzuchy" leśnym zwierzętom.

Niemało śmiechu przyniosły zabawy słowem: wykreślanki, zaszyfrowane imiona, wesoły życiorys, zimowe zagadki i inne. Wciąż niesłabnącym powodzeniem cieszyły się kalambury.

Za udział konkursach oraz uczestnictwo w zajęciach, dzieci i młodzież odbierała drobne upominki.





Wakacje 2014 w Filii w Bachowicach

wakacje w filii bachowice

Za nami ostatnie wakacyjne zajęcia prowadzone od 30 czerwca w Filii w Bachowicach. Dzieci i młodzież 3 razy w tygodniu, w dniach otwarcia Filii, uczestniczyły w zajęciach urozmaiconych tematycznie i pod względem formy. Spotkania wypełnione były pracą plastyczną, zabawami ruchowymi na wolnym powietrzu, grami słownymi i logicznymi oraz konkursami drużynowymi i quizami. Celem było, jak na letnie wakacje przystało – dobrze się bawić i przyjemnie spędzić wolny czas, a przy okazji, zgarnąć jak najwięcej nagród. W sumie przygotowano i przeprowadzono 20 spotkań.

Tydzień zaczynaliśmy od rywalizacji w konkursach z cyklu „Pogłówkuj z nami, bibliotecznymi bystrzakami”, w których znajomość wierszy dla dzieci Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, bajek Charles’a Perraulta, dziecięcych lektur oraz legend polskich bardzo się przydała.

Środy spędzaliśmy na wesołych zabawach w pomieszczeniu bibliotecznym i na podwórku. Bawiliśmy się słowami i alfabetem, wymyślaliśmy przedziwne historie z podanych wyrazów. Zabawy w kole i gry sportowe sprawiły wiele frajdy. Jedno spotkanie przeznaczyliśmy na odkrycie talentów – śpiew z podkładem muzycznym i układ taneczny to ulubiona czynność dziewczyn. Zmieścić się całą, cztero- bądź pięcioosobową drużyną na gazecie formatu A4, to nie lada wyczyn. A ile śmiechu? Środowe zajęcia stanowiły cykl spotkań z serii „Hece i draki wesołej paki”.

Czwartek był dniem prac plastycznych z cyklu „Sprytne ręce mogą więcej”. Z rożnych materiałów, m.in. plastikowych butelek, kolorowego papieru, bibuły, skorupek z orzechów, wykonaliśmy butelkowe straszydła, kraby, żaby, motyle, biedronki. Na koniec wakacji wszyscy razem wykonaliśmy plakat przedstawiający letnią łąkę. Został powieszony w widocznym miejscu na pamiątkę wspólnie spędzonych chwil.

Szkoda, że letnie spotkania dla dzieci i młodzieży w Bibliotece dobiegły końca. Można powiedzieć za to, że były bardzo udane.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

    Fotogaleria >>    









Najmłodsi czytelnicy w Filii Bachowice

przedszkolaki w bibliotece

W czerwcu bieżącego roku Filię w Bachowicach odwiedzili najmłodsi czytelnicy - przedszkolaki: maluchy i starszaki oraz klasy zerowe szkoły podstawowej. Misiaki, Biedronki, Motylki i Słoneczka po raz pierwszy uczestniczyły w lekcji bibliotecznej: zapoznały się z Biblioteką Publiczną, poznały różnicę między biblioteką a księgarnią oraz biblioteką szkolną, przypomniały zasady poszanowania książek, zaznajomiły się ze zbiorami przeznaczonymi dla najmłodszych. Nowi czytelnicy byli ciekawi jak powstaje książka i skąd trafia do biblioteki i ich rączek.

Dzieci wysłuchały wesołego opowiadania Wojciecha Widłaka pt. " Lustro" z serii Pan Kuleczka, opowiedziały też w co same lubią się bawić. Kolorowe książeczki z bajkami, wierszami, opowiadaniami a także te o zwierzętach, dinozaurach, kosmosie i maszynach zainteresowały wszystkich.

Mali uczniowie najwięcej zaangażowania wykazali w trakcie zabawy w odgadywanie tytułu bajki na podstawie przedstawionej ilustracji. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali drobne upominki.

Mamy nadzieję, że wszyscy polubili świat książek, dobrze się bawili i wrócili do swych zwykłych zajęć bogatsi o nową wiedzę.

    Fotogaleria >>    









Ferie 2014 w Filii w Bachowicach

ferie

Po feriach zostały miłe wspomnienia. W ramach akcji "Ferie 2014 z Książką" Gminna Biblioteka Publiczna w Spytkowicach Filia w Bachowicach zorganizowała 7 spotkań, w których uczestniczyły 103 osoby.

Zajęcia rozpoczęło zapoznanie się grupy i wykonanie balonowej podobizny samego siebie, co wywołało sporo śmiechu. W następne dni dziecięce drużyny zmagały się w turnieju na temat wierszy Juliana Tuwima oraz w konkursie znajomości "Księgi dżungli" Rudyarda Kiplinga. Jedno spotkanie poświęciliśmy na obejrzenie "Księgi dżungli" w wersji Walta Disneya.

Dużym powodzeniem cieszyły się zajęcia plastyczne, których efekty częściowo zostawały do podziwiania w bibliotece a niektóre uczestnicy zabierali do domów. Wykonaliśmy ciekawego strusia z bibuły, wytłaczanek do jajek i plasteliny. Także bardzo efektowny okazał się kwiat z kolorowego papieru, umiejętnie składanego w finezyjne płatki, ozdób i guzika, który zamierzaliśmy oddać 14 lutego swojej sympatii.

Wiele radości przysporzyły gry ruchowe na świeżym powietrzu m. in . ulubiona już zabawa "Dzwonnik i wdowa", również "Złapać ogon grzechotnika" a także zabawy słowem: rymowanie, wąż z liter, wisielec, dyktanda graficzne i in.

Za zajmowane miejsca w konkursach oraz wzorowe uczestnictwo w zajęciach, dzieci i młodzież odbierała drobne nagrody. Zadowolone, uśmiechnięte twarze na zdjęciach sugerują, że ferie były udane. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii.

    Fotogaleria >>    









Wakacje 2013 w Filii w Bachowicach

Wakacyjny cykl spotkań dla dzieci i młodzieży w Filii w Bachowicach dobiegł końca. Tu zawsze było pogodnie i wesoło, dzięki rozmaitym zajęciom oraz niespodziankom przygotowanym dla młodych czytelników. Łącznie w 15 zorganizowanych spotkaniach wzięło udział 175 dzieci.

Wspólnie bawiliśmy się na świeżym powietrzu urządzając sportowe turnieje, wyścigi, skacząc, kręcąc hula-hop, falując kolorową chustą. Rozwijaliśmy swoje zdolności plastyczne przez własnoręczne wykonanie sympatycznego papierowego misia pandy, zielonej żabki zrobionej ciekawą techniką, zamienienie bibliotecznego korytarza w krajobraz afrykańskiego buszu z m. in. groźnym lwem, skaczącą małpą i wijącym się po drzewie wężem.

Dzieciom dużą frajdę sprawiał udział w grach i zabawach w żandarma i złodziei, w gorące stopy, w kalambury, w proboszcza, dzwonnika i parafian oraz odgadywanie brakującej osoby schowanej jak kwiat w chuście animacyjnej. Na twarzach gościł uśmiech i zadowolenie z siebie przy każdej prawidłowej odpowiedzi, jaka padała w czasie konkursu uważnego słuchania oraz drużynowych quizów na temat ekologii, literatury dziecięcej, mitologii i wiedzy bibliotecznej. W trakcie letniej przygody odbyła się biblioteczna wersja teleturnieju "Jaka to melodia?". Rozwiązywaliśmy także krzyżówki, łamigłówki i rebusy.

W czasie wspólnych wakacyjnych zmagań i harców został odkryty niejeden talent. Każde dziecko biorące udział w zajęciach otrzymało niespodziankę. Zwycięzcy cieszyli się z pierwszeństwa wyboru upominku.

Wszystkich zainteresowanych, zapraszamy do obejrzenia upamiętniających nasze poczynania zdjęć, umieszczonych w zakładce "Fotogaleria" i na Facebooku.

    Fotogaleria >>    









"Kto mieszka w lesie" – zajęcia dla grupy świetlicowej w Filii Bachowice

Dnia 15 kwietnia br. dzieci z grupy świetlicowej uczestniczyły w zajęciach będących wprowadzeniem do wiosennych spacerów na łonie natury. Zapoznawały się z mieszkańcami lasu przez zagadki, zdjęcia przyrodnicze oraz wysłuchanie nagrania z odgłosami lasu. Uczyły się jak zostać tropicielem natury, rozpoznając ślady zwierząt. Uczestniczyły w zabawach ortofonicznych ćwiczących narządy mowy przez naśladowanie zwierząt. Przypominały jak powinien zachowywać się każdy, kto odwiedza las.

Zabawom towarzyszyło motto: "Rozglądaj się dookoła i słuchaj uważnie, a przekonasz się, że las to najcudowniejsze miejsce na świecie!". Wszystkich czytelników zachęcamy zarówno do korzystania z wiosennej pogody i leśnych spacerów bogatych w kontakty z jego mieszkańcami, jak i spożytkowania zbiorów bibliotecznych w celu uzyskania odpowiedzi na pojawiające się pytania.

"Ferie 2013 z Książką" w Filii w Bachowicach.

ferie 2013

Filia w Bachowicach w tym roku również nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach. Specjalnie dla nich na okres zimowego odpoczynku przygotowała ciekawe zajęcia.

W programie znalazły się warsztaty plastyczne oraz gry i zabawy. Spotkania odbywały się w poniedziałki, środy i czwartki.Uczestnicy wykonywali prace przedstawiające zimowe zabawy na śniegu wykorzystując przeróżne materiały np. bibułę, papier kolorowy, plastelinę. Z okazji Dni Babci i Dziadka wykonali dla swych Seniorów laurki.

Gry i zabawy cieszyły się jak zwykle największą popularnością. Dzieci odgadywały zagadki o zimie, brały udział w potyczkach słownych, układały puzzle na czas, rozpoznawały ukryte obrazki.

Uczestnicy warsztatów chętnie korzystali również ze stanowisk komputerowych, wyszukując interesujące ich informacje, grając w swoje ulubione gry komputerowe i słuchając muzyki.

Ferie zimowe dobiegły końca, ale Biblioteka nadal jest otwarta i czeka na tych, którzy chcą się z nią zaprzyjaźnić.

    Fotogaleria >>    





"Znam bajkę jedną..." - zajęcia biblioteczne z grupą świetlicową w Filii Bachowice

10 października 2012 r. licząca 20 dzieci grupa świetlicowa, wznowiła po wakacyjnej przerwie swoje spotkania z Biblioteką Publiczną i książką. Zajęcia pt.: "Znam bajkę jedną…" dotyczyły bohaterów bajek i rekwizytów potrzebnych do ich inscenizacji. Uczestnicy zajęć wysłuchali listu od Bajkowej Wróżki, która prosiła o pomoc w uporządkowaniu bajek. Dzieci próbowały określić związki występujące pomiędzy postaciami, rzeczami i zdarzeniami, doskonaliły gramatyczną poprawność wypowiedzi i wzbogacały słownictwo, doskonale się przy tym bawiąc. Nie zabrakło improwizacji ruchowych przy podkładzie muzycznym oraz uwielbianych przez maluchy konkursów. Mali czytelnicy m. in. odgadywali tytuły bajek na podstawie prezentowanych ilustracji.

Spotkanie zakończyło przypomnienie dni i godzin otwarcia bachowickiej książnicy i zaproszenie do korzystania z jej zbiorów.

Wesołe wakacje w Filii w Bachowicach.

Wakacje dobiegły końca a wraz z nimi akcja GBP w Spytkowicach Filii w Bachowicach "Wakacje 2012 w Bibliotece". Pogoda dopisywała, więc dużo spotkań odbywało się na świeżym powietrzu, a kiedy upał już doskwierał, chroniliśmy się w zacisznej sali biblioteki, która od razu stawała się wesołym, przyjaznym miejscem. Z bogatej oferty rozmaitych zajęć skorzystało w tym roku 138 dzieci i młodzieży.

Wszyscy biorący udział w wakacyjnych zajęciach wymyślali dla siebie na ten czas sympatyczne przezwisko. Wesoła gromadka grała w piłkę, skakała, kręciła hula-hop, rywalizowała ze sobą indywidualnie i drużynowo w turniejach wiedzy i ruchowych, co przysparzało za każdym razem wiele emocji. Specjalnie przygotowane dla uczestników niespodzianki mobilizowały wszystkich do wielkiego zaangażowania w zabawę, która również sama w sobie sprawiała wiele frajdy. Młodzież szukała ukrytych w bibliotece "skarbów" wg powiązanych ze sobą, rymowanych instrukcji. Dziewczyny były zachwycone, przygotowując dla siebie kilka strojów, mogąc udawać modelki w czasie "Pokazu mody", czy wyczarować na głowie przyjaciółki niesamowitą fryzurę walcząc o tytuł "Mistrza fryzjerstwa". Chłopcy czuli się ważni, oceniając koleżanki. Dzieci próbowały swoich sił artystycznych w "Kredowym graffiti" oraz "Bibułowych cudach". Rozwiązywały także krzyżówki, łamigłówki i kolorowały malowanki. Czas wspólnej zabawy nigdy się nie dłużył.

Na zakończenie wakacyjnego cyklu, każde dziecko uczestniczące w spotkaniach otrzymało upominek a zwycięzcy indywidualnych konkursów, książkę.

    Fotogaleria >>    





Tydzień Bibliotek w Filii Bachowice

Z okazji przypadającego w maju Tygodnia Bibliotek, Filię w Bachowicach odwiedzili najmłodsi miłośnicy książki: grupa świetlicowa, kl. 0 "Motylki" i kl. 1 SP.

W czasie zajęć edukacyjnych dzieci z grupy świetlicowej wysłuchały wierszy Hanny Łochockiej - "Książka czeka" oraz Tadeusza Kubiaka - "Książka", zapoznały się z procesem powstawania książki i związanymi z tym terminami: autor, ilustrator, wydawca, introligator, czemu posłużyły gry dydaktyczne. Dzieci wcieliły się w każdą z tych osób i wykonały własną książeczkę. Zajęcia zakończyła zabawa pt. Czy dobrze zapamiętałem? Bibliotekarz zadawał pytania dotyczące tematu spotkania. Jeżeli odpowiedź była pozytywna, dzieci klaskały, a jeśli negatywna - tupały.

W czasie "Spotkania z książką" kl. 1 zapoznała się z Biblioteką Publiczną, z godzinami otwarcia bachowickiej książnicy, zasadami korzystania z jej zbiorów, poznała różnicę między biblioteką a księgarnią. Uczniowie próbowali odtworzyć proces powstawania książki. Większą część zajęć zajęło samodzielne wypożyczenie bajki. Dzieci kolejno wybierały dla siebie jedną książkę z wcześniej przygotowanego dla nich zestawu. Jednak, aby ją wypożyczyć, musiały poprawnie odpowiedzieć na ukrytą w książce zagadkę lub w inny sposób na nią "zasłużyć" wykonując np. proste ćwiczenia gimnastyczne, śpiewając piosenkę itp. Zadaniem dzieci w domu było przeczytanie książki wraz z rodzicami i samodzielne zilustrowanie jej. Prace te będą brały udział w konkursie z nagrodami i zostaną wystawione na bibliotecznej gazetce.

Pierwsze wypożyczenie czekało również "Motylki" z kl. 0. Podobnie jak pierwszaki, aby zabrać książkę do domu trzeba było odgadnąć ukrytą w niej zagadkę. Dzieci chętnie brały udział w zabawie. W domu czekało jeszcze przeczytanie bajki i wykonanie rysunku na konkurs. Mali czytelnicy zostali także zapoznani z podstawowymi wiadomościami dotyczącymi biblioteki. Na koniec zajęć wszyscy uczestniczyli w zabawie "Czy dobrze zapamiętałem?", która bardzo się maluchom spodobała.

Dziękujemy wychowawcom klas za umożliwienie i pomoc w przeprowadzeniu zajęć, w których wzięło udział 43 dzieci.

Głośne czytanie dla grupy świetlicowej w Filii w Bachowicach.

Od początku roku grupa świetlicowa już trzy razy odwiedziła Filię w Bachowicach, aby w kameralnym gronie poznawać bajki z różnych krajów i kontynentów oraz wykonać ilustracje do "Wielkiej Księgi Bajek". W styczniu maluchy wysłuchały rosyjskiej baśni ludowej "Śnieżka", w lutym była to baśń grecka "Zając i Żółw" a w marcu baśń arabska "Nieprawdziwy Książę".

Czytanie dzieciom bajek jest ze wszech miar pożądane i pożyteczne. Wprowadzenie małego czytelnika w fantastyczny świat niesie ze sobą wiele korzyści. Tam zapoznaje się on z sytuacjami wzbudzającymi niepokój i znajduje cudowne rozwiązanie swoich problemów. Bajka pokazuje dziecku świat w uproszczonej wersji, gdzie istnieje wyraźny podział na dobro i zło, i to zło zawsze zostaje ukarane. Dziecko utożsamia się z bohaterem, przez co przejmuje jego wzorce moralne, sposób myślenia i działania. Bajka pomaga dziecku odkryć swoją tożsamość, wczuć się w emocje jakich doznają postacie występujące w opowieści, przez co rozwija empatię i wrażliwość na zło, niesprawiedliwość, ból.

Za pośrednictwem baśni najwcześniej, najłatwiej i najszybciej można wprowadzić dziecko w wielkie tradycje kultury kraju, przybliżyć te wartości, które z kultur narodowych przeniknęły do powszechnego obiegu i zachowując swój narodowy charakter stały się dobrem ogólnoludzkim.

Dzieci interesują mniej znane bajki, z którymi jeszcze się nie spotkały, same chętnie opowiadają własnymi słowami, co zapamiętały i zrozumiały, mają też duże pole do popisu wykonując różnymi technikami prace ilustrujące usłyszane treści.

Dziękujemy Wychowawczyni świetlicy szkolnej za współpracę i mamy nadzieję na dalsze spotkania w kolejnych miesiącach 2012 roku.

Spektakl teatralny w Bachowicach

17 kwietnia 2012 r. Filia w Bachowicach gościła Profilaktyczno-Edukacyjny Teatr dla Dzieci i Młodzieży "Moralitet" z Krakowa, który zaprezentował spektakl teatralny pt. "Cisza".

Bajeczka opowiadała o tolerancji i akceptacji odmienności. Pomagała młodym widzom zobaczyć, jak zaaprobować odmienność kolegów, tych inaczej wyglądających, np. otyłych, mających swoje dziwactwa, albo niepełnosprawnych, ułomnych. Nie to jest najważniejsze, gdyż może okazać się, że taka osoba jest prawdziwym przyjacielem, fajnie się z nią bawi, czy uczy, wspaniale się razem spędza czas. Zdarza się, że nie umiejąc się zachować w kontaktach z niepełnosprawnymi kolegami przesłaniamy się obojętnością, nazywając ją błędnie "tolerancją". Bohaterowie bajki: Misio Zdzisio, Kapturek i Zajączek Benio pokazują, co to jest prawdziwa tolerancja. Podkreślają, że powierzchowna "inność" Benia nie przeszkadza we wspólnej zabawie i że Zajączek jest świetnym kolegą.

Spektakl obejrzało ok. 160 maluchów i uczniów młodszych klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach. Dzieci zaciekawiła opowieść, zachowanie sympatycznego Misia powodowało częste salwy śmiechu, wszyscy gimnastykowali się razem z nim i chętnych do wspólnych harców z mieszkańcami lasu nie brakowało. Przedstawienie dostarczyło wielu wrażeń.

Za udaną rozrywkę i naukę dziękujemy Aktorom a także Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom za udostępnienie sali i współpracę.

    Fotogaleria >>    





Lekcje biblioteczne

W listopadzie i grudniu 2011 r. GBP Filia w Bachowicach przeprowadziła kilka lekcji bibliotecznych i zajęć dla najmłodszych uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach, w czasie których dzieci i młodzież zdobywały wiedzę i umiejętności niezbędne do poruszania się w świecie książki i nowoczesnych systemów internetowych bibliotek a także poprzez zabawę poszerzały swoje horyzonty.

Dnia 8 listopada kl. 6A, a 15 grudnia kl. 6B SP, uczestniczyły w lekcjach na temat tradycyjnych i komputerowych katalogów bibliotecznych. Uczniowie przypomnieli sobie rodzaje katalogów, informacje zawarte na karcie katalogowej oraz jak w praktyczny sposób wykorzystać je w odszukaniu książki na półce. Poznali katalogi komputerowe na przykładzie Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Zapoznali się z rekordem bibliograficznym, rodzajami indeksów i co najważniejsze, ćwiczyli dotarcie do książki za pomocą wybranych elementów opisu oraz niepełnych wiadomości na temat publikacji albo zadanego tematu. Dowiedzieli się także jak bezpiecznie korzystać z Internetu, czemu posłużyły materiały Fundacji Orange "Bezpieczny Internet".

8 grudnia odbyła się lekcja dla kl. 5 SP nt.: "Słowniki językowe. Zadania praktyczne w korzystaniu ze słowników". Zajęcia te zostały przeprowadzone we współpracy z biblioteką szkolną. Na lekcji młodzież zapoznała się z rodzajami słowników i ich budową, dowiedziała się kiedy i w jaki sposób z nich korzystać oraz co jest pomocne w szybkim wyszukiwaniu informacji. Grupy ćwiczeniowe zostały podzielone na dwuosobowe zespoły. Każdy z nich miał za zadanie, korzystając z każdego rodzaju słownika, wykonanie 7 konkretnych poleceń. Na zakończenie uczniowie przedstawili wyniki swojej pracy i napotkane po drodze trudności.

Miłe odwiedziny w Filii w Bachowicach stanowiły wizyty grupy świetlicowej (4 i 29 XI), w czasie których dzieci zapoznały się z biblioteką publiczną i jej ofertą skierowaną do dzieci. Poznały wybrane pozycje dla najmłodszych, wysłuchały opowiadania "Leśna Szkoła Puchatka - Pogoda", przedstawiły wszystkich bohaterów Kubusia Puchatka, wykonały planszę "Pory roku i związane z nimi zjawiska w przyrodzie". Największą uciechą były gry i zabawy.

Dziękujemy nauczycielom oraz opiekunom za współpracę i zapraszamy inne klasy do udziału w podobnych zajęciach.

    Fotogaleria >>    





"Wakacje w Filii Bachowice"

nagrody wakacje

W czasie ostatnich wakacji dzieci i młodzież w Bachowicach nie mogła się nudzić. Każdego dnia otwarcia Filii w Bachowicach można było bowiem uczestniczyć w zajęciach organizowanych w ramach akcji "Wakacje 2011 w bibliotece". Odbyły się liczne gry i zabawy, turnieje sportowe, konkursy wiedzy, zajęcia plastyczne, rozrywki umysłowe dla dzieci i młodzieży. Oczywiście największą popularnością cieszyły się dwa pierwsze typy zajęć. Młodzi czytelnicy przypomnieli sobie też kilka pozycji z literatury dziecięcej, wiele legend i baśni. Mieli okazję zapoznać się bliżej z czasopismami adresowanymi do odbiorców w wieku od 6 do 14 lat. Sporo się dowiedzieli, a przy tym, ze względu na formę zajęć, bardzo dobrze bawili. W sumie z zajęć skorzystało 140 osób. Zwycięzcy konkursów i młodzież wyróżniająca się w czasie zajęć, odebrała po wakacjach nagrody książkowe. Cieszymy się z mile spędzonego czasu w sympatycznej gromadce i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych akcjach.

    Fotogaleria >>    





"Konkurs przysłów w Filii Bachowice"

12 maja 2011 r. młodzież Bachowic miała okazję sprawdzić swoją znajomość przysłów, w Filii w Bachowicach odbył się bowiem pisemny konkurs pt."Przysłowie prawdę ci powie". Biorący udział mieli dokończyć przysłowia, w wykropkowane miejsca wpisać odpowiednie nazwy zwierząt tak, aby powstały przysłowia, podać jak brzmi początek i odpowiedzieć na pytania według przysłów. Najlepszymi znawczyniami "złotych myśli" okazały się Barbara Jacoszek, Julia Przejczowska i Klaudia Przystał. Gratulujemy i nagradzamy!


Zwyciężczynie konkursu
konkurs_czas

Inne uczestniczki

konkurs_czas



"Konkurs dla młodzieży w Filii Bachowice"

22 marca br. w GBP Filii w Bachowicach odbył się konkurs dla młodzieży pt.: "Siła słowa - czas", którego celem było wzbogacenie słownictwa dotyczącego czasu, jego pomiarów i biegu. Chęć udziału zgłosiło 14 uczniów z klas 5-6 SP i 1-2 Gimnazjum. W części zasadniczej konkursu, przy piętnastu pojęciach zadaniem młodzieży było wybranie prawidłowego znaczenia słowa np. werk, eon, ekmnezja, chronologia itp. Za każdą dobrą odpowiedź otrzymywano 1 punkt. Z powodu dużej liczby osób, które otrzymały tę samą liczbę punktów, dla chętnych przeprowadzono dogrywkę, aby wyłonić zdobywcę trzeciego miejsca. Tu zadania były bardziej urozmaicone. Należało przeliczyć minuty na sekundy, odpowiedzieć na pytania dotyczące ciekawostek związanych z czasem i podać znane przysłowia na temat czasu. Pierwsze trzy miejsca zajęli: I - Krzysztof Warzecha, II - Łukasz Woźniak, III - Barbara Jacoszek, którzy odebrali nagrody książkowe. Zwycięzcom gratulujemy a wszystkich zapraszamy do udziału w zajęciach organizowanych w Gminnej Bibliotece Publicznej.

konkurs_czas

"Lekcja biblioteczna w Filii w Bachowicach"

lekcja

W dniu 20 grudnia 2010 r. GBP Filia w Bachowicach przeprowadziła lekcję biblioteczną dla kl. 0 SP. Temat lekcji: Z książką u dzieci. Magia świąt Bożego Narodzenia. W zajęciach uczestniczyło 22 uczniów. Celami głównymi było zapoznanie z biblioteką publiczną oraz poznanie zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Dzieci wzięły udział w rozmowie na temat różnic pomiędzy biblioteką szkolną a publiczną, dni i godzin otwarcia biblioteki oraz zasad wypożyczania i poszanowania książek. Wysłuchały wiersza Tadeusza Kubiaka "Wieczór wigilijny" i poznały jego przesłanie. Została ustalona data świąt i wytłumaczone słowo "Wigilia". Następnie mali uczniowie losowali wypisane lekcja tradycje, objaśniali co oznaczają i jak są kultywowane w polskich domach. Przyozdobili narysowaną choinkę w wycięte z papieru, kolorowe bombki, gwiazdy i karteczki z tradycjami. Z entuzjazmem odgadywali zagadki związane ze świętami Bożego Narodzenia, za które otrzymywali drobne upominki. Potem obejrzeli książki o świątecznej tematyce, chętni zostali zapisani do biblioteki.

Dzięki odbytej lekcji dzieci poznały Filię biblioteczną w Bachowicach, zostały zachęcone do czytania oraz poznały tradycje i obrzędy świąt Bożego Narodzenia, głównie Wigilii.



wakacje

"Wakacje w Filii Bachowice"

Biblioteka Publiczna w Bachowicach prowadzi w okresie wakacji działalność kulturalną dla dzieci i młodzieży. Dzieci niewyjeżdżające na wakacje mają możliwość spędzenia wolnego czasu wspólnie ze swoimi rówieśnikami poprzez uczestnictwo w interesujących zajęciach oraz zabawach rozrywkowych.

wakacje







Pierwsza połowa wakacji upłynęła w miłej i przyjaznej atmosferze. Biblioteka gościła nie tylko małych mieszkańców wsi, ale również dzieci przyjezdne. Nawiązały się nowe znajomości, dzieci chętnie przyjęły do swojego grona nowych kolegów i koleżanki. Wszyscy brali udział zarówno w zajęciach plastycznych, muzycznych, umysłowych, jak również sportowych.




wakacje

Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry stolikowe: z wykorzystaniem kostek, planszowe, państwa-miasta itp. Dzieci chętnie rywalizowały ze sobą w rozgrywkach sportowych, w których miały okazję wykazać się sprytem i zręcznością. Oprócz tego dzieci uczestniczyły w konkursach wiedzy, rozwiązywały krzyżówki, brały udział w kalamburach oraz quizach m.in. o tematyce bajek. Bardzo miło wspominają zabawy muzyczne (taniec na gazetach oraz taniec i inne konkurencje z wykorzystaniem balonów).

W jednym z konkursów muzycznych wyłoniono "Mistrza karaoke". Dzieci i młodzież śpiewała wybrane przez siebie piosenki, natomiast pozostali uczestnicy oceniali występy swoich kolegów i koleżanek. Interesujący i entuzjastycznie wspominany jest również turniej "Kocham Cię Polsko", zorganizowany na wzór popularnego teleturnieju. Dzieci odpowiadały w nim na pytania dotyczące naszego kraju, jego tradycji i historii.

wakacje wakacje









    Fotogaleria >>    














Zapraszamy serdecznie dzieci i młodzież do udziału w wakacyjnych, sierpniowych zajęciach!

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt