napis

XXII SPOTKANIE AUTORSKIE - ZBIGNIEW MASTERNAK

XXII spotkanie autorskie

15 maja 2014 r. w GBP w Spytkowicach odbyła się promocja najnowszej książki Zbigniewa Masternaka pt.: "Nędzole", połączona z projekcją filmu pt.: "Stacja Mirsk" w reż. Roberta Wrzoska, scenariusz i współprodukcja Zbigniew Masternak.

Zbigniew Masternak - prozaik, dramaturg, scenarzysta i producent filmowy, zaprezentował film na podstawie własnego scenariusza pt. "Stacja Mirsk", który powstał w 2005 r. i otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym "KRAKFFA". Masternak to najczęściej filmowany pisarz młodego pokolenia. Jego proza oparta jest na obrazach i dialogach. Ma szczęście do współpracy z wybitnymi reżyserami. Po jego twórczość sięga też Krzysztof Zanussi, legenda polskiego kina.

Następnie przedstawił powieść Nędzole", która jest kontynuacją bestsellerowego cyklu "Księstwo". Jest to opowieść o parze młodych Polaków, wyruszających do Francji w poszukiwaniu pracy. Po licznych przygodach pragną osiąść w kraju nad Sekwaną na stałe. "Nędzole" zainteresowały K. Zanussiego, który przeczytał wydaną przez "Zysk" książkę i na jego życzenie powstał już scenariusz filmowy powieści.

Mało kto w Polsce podjął się opisania tak ważnego zjawiska jak Polacy na emigracji zarobkowej po 2005 roku. Masternakowi udało się to, bez serialowego upiększania. Nie jestem pisarzem, który spisuje fantazje, bardziej reportażystą - mówi Autor. - Ta książka oparta jest na moich i znajomych doświadczeniach. O pomijaniu przez pisarzy tematu emigracji mówi: Ludzie nie chcą opowiadać o tym, czego zaznali za granicą: o upokorzeniu, jakie przeszli, poniżeniu. Los emigranta nie jest fajny, ciągle jest się obcym, parweniuszem. Może ich dzieci, a może trzecie pokolenie już nie mówiące po polsku, będzie miało lepiej. Nie sposób jednak nie zauważyć, że za pieniądze zarabiane za granicą powstają nowe domy i jest ich tak wiele. Polska się zmienia dzięki emigrantom.

W trakcie spotkania autor w bardzo interesujący sposób opowiadał też o sobie i swoich dotychczasowych osiągnięciach w dziedzinie literatury i filmu.

W spotkaniu autorskim wzięło udział ponad 40 uczniów spytkowickiego, bachowickiego i ryczowskiego gimnazjum. Po nim można było kupić książki autora z autografem.

    Fotogaleria >>    

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt