Co roku 6 grudnia obchodzimy Mikołajki, czyli czas obdarowywania się prezentami. Nierozłącznym elementem tego dnia jest postać świętego Mikołaja, którego zdecydowana większość z nas kojarzy po charakterystycznym, czerwonym stroju i długiej, siwej brodzie.

Brodaty i brzuchaty, ale jakże sympatyczny Pan, przyjął zaproszenie opiekunów Spółdzielni Uczniowskiej „Stokrotka” i zagościł w progach NASZEJ SZKOŁY w asyście złotowłosych aniołów.

Gdy po szkolnych korytarzach rozbrzmiewał dźwięk dzwonków i niosło się radosne HO, HO, HO, HO, uczniowie wiedzieli już kto za chwilę zapuka do ich klasowych drzwi. Święty Mikołaj odwiedził wszystkie oddziały obdarowując dzieci słodkim upominkiem.

Ten dzień sprawił wiele radości nie tylko uczniom, ale także pracownikom szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz pogłębiania wiedzy o ,,Mikołajkach”.

Święty Mikołaju, dziękujemy za wizytę! Do zobaczenia w przyszłym roku!

Ciekawostki związane z mikołajkami:

• Mikołajki jest to polska nazwa święta, które obchodzi się ku czci św. biskupa Mikołaja z Miry;

• Do XIX wieku mikołajki były dniem wolnym od pracy;

• Tradycyjnym mikołajkowym podarkiem dla dzieci w Holandii są czekoladowe litery;

• Rudolf i jego czerwony nos został wymyślony na potrzeby marketingowe w 1939 roku. Sieć domów towarowych Montgomery Ward zleciła stworzenie opowieści, która zwiększy świąteczne obroty.

• Osoba, która przynosi prezenty, ma wiele imion, zależnie od państwa i tradycji np:

- we Francji jest to świecki Pere Noel,

- w Szwecji skrzat Jultomte,

- w Holandii – Sinterklass,

- w Chinach zaś prezenty przynosi Staruszka Bożonarodzeniowa

- w Rosji Dziadek Mróz (dopiero w Nowy Rok),

- we Włoszech prezenty rozdaje wiedźma Befana w Święto Trzech Króli,

- w Danii dzieci obdarowuje Julemanden (Świąteczny Człowiek),

- w Grecji zaś to nie św. Mikołaj przynosi dzieciom prezenty, lecz św. Bazyli Wielki (1 stycznia),

- w Chinach - Shengdan Laoren,

- w Anglii Santa Claus,

- na Hawajach Kanakaloka,

- w Hiszpanii Los Reyes Magos,

- w Japonii Santa Kurohsu,

- na Węgrzech Karácsony Apó.

Justyna Podgórna, Wanda Pituch