Osobę niepełnosprawną trzeba przede wszystkim dostrzec,

zbliżyć się do niej i wtedy dopiero można zobaczyć

w niej zwyczajnego człowieka,

który tak samo jak my, ma uczucia, talenty, ambicje,

różne potrzeby i bardzo chce, żeby go normalnie traktować”.

(Anna Dymna)

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Z tej okazji uczniowie, w swoich klasach, zapoznali się z najważniejszymi zagadnieniami, które miały na celu poszerzenie wiedzy na temat niepełnosprawności, przybliżenie problemów, jakie na swojej drodze spotykają osoby z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową i ruchową, oraz obalenie licznych stereotypów dotyczących niepełnosprawnych. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali dla uczniów gazetkę na korytarzu szkolnym oraz okolicznościowe plakietki.

Integracja z osobami niepełnosprawnymi jest bardzo ważną wartością, gdyż społeczeństwo tworzymy wszyscy, niezależnie od miejsca zamieszkania, wykształcenia czy sprawności.

Uczniowie naszej Szkoły oraz wychowankowie Przedszkola wspólnie włączyli się w obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych poprzez udział w akcji „Anioły do nich wysyłaj”. Zadaniem przedsięwzięcia było wykonanie aniołów, które następnie zostały przekazane dla Podopiecznych Centrum Pomocy Dla Osób Niepełnosprawnych „Anioły na Górce” w Spytkowicach. Zainteresowanie akcją było ogromne i wspólnie udało nam się obdarować 55 podopiecznych. Pomysłowość Przedszkolaków i Uczniów zaskoczyła nas wszystkich! Zebraliśmy przepiękne anioły, aniołki i aniołeczki, które były lepione z masy solnej, wycinane w drewnie, klejone z papieru, piórek i bibuły, łączone z przeróżnych materiałów w taki sposób, że każdy z nich był cudowny i niepowtarzalny!

Z wielką dumą i radością przekazaliśmy anioły osobom niepełnosprawnym. Ta akcja pokazała nam, że wspólnymi siłami możemy dokonać wspaniałych rzeczy. Dziękujemy serdecznie Przedszkolakom, Uczniom i Rodzicom za wsparcie i ogromne zaangażowanie.

M. Balonek

A. Wiktor