Obchody 103. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości na terenie gminy Spytkowice, rozpoczęły się o godz. 9.00 od złożenia kwiatów i zniczy w miejscach, które upamiętniają ludzi walczących o naszą wolność.

W Ryczowie - przed pomnikiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości, a na cmentarzu parafialnym w Bachowicach - na grobie Jana Folgi - żołnierza walczącego w czasie II wojny światowej. Natomiast w Spytkowicach, na kaplicy cmentarnej, zostały odsłonięte tablice pamiątkowe honorujące Mieszkańców, którzy w okresie II wojny światowej walczyli z okupantem hitlerowskim oraz nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

O godz. 9.45 poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście, przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej z Ryczowa, wyruszyli z placu przy Urzędzie Gminy do kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, na Mszę św. w intencji Ojczyzny.

Przed bramą boczną kościoła, patriotyczny pochód zatrzymał się, aby złożyć kwiaty i znicze pod Kapliczką z metalowym krzyżem. Upamiętnia ona tragiczna śmierć ks. Franciszka Paciorka - wikariusza Spytkowic, rozstrzelanego w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po Mszy św. dalsza część uroczystości przeniosła się na plac przy Urzędzie Gminy, gdzie przy śpiewie Hymnu państwowego, nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Po rozesłaniu pocztów sztandarowych, w sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury, miały miejsce: koncert patriotyczny, przemówienia okolicznościowe oraz wykład historyczny dr Konrada Meusa, na temat żołnierzy polskich pochodzących z terenu naszej gminy: Jana Folgi oraz Józefa Kowalskiego.

Naszą szkołę w poczcie sztandarowym reprezentowali: Radosław Smurzyński, Kamil Stachowski, Wiktoria Świdergał, Karolina Przystał, Matylda Bałys oraz Kamila Morek.

Joanna Dębska