Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach bierze udział w XI edycji małopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła” organizowanego przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu przez wszystkim, by zwrócić uwagę na to, że jako placówka nie tylko uczymy, ale również dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów w drodze do i ze szkoły. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, należy przypominać uczniom oraz innym uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych, które niejednokrotnie potrafią uchronić przed nieszczęściem.

W ramach udziału w konkursie podjęliśmy szereg akcji promujących oraz zachęcających do noszenia odblasków. W piękny październikowy dzień klasy 1-3 wyruszyły „w teren”, by promować noszenie odblasków. Najmłodsi rozdawali napotkanym przechodniom opaski odblaskowe. Akcja spotkała się z wielką sympatią mieszkańców Bachowic. Ponadto w szkole zorganizowany został konkurs plastyczny na zaprojektowanie własnego znaczka odblaskowego. Uczniowie zmierzyli się także ze sobą w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

W ramach akcji w szkole przeprowadzono warsztaty z uczniami na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na jednych z zajęć uczniowie, przy pomocy nauczycieli, nagrali filmik promujący bezpieczeństwo na drogach.

Uczniowie zorganizowali również działania skierowane do seniorów. Pod kościołem parafialnym rozdawano starszym opaski odblaskowe. Na przejściu dla pieszych, zlokalizowanym przed szkołą, seniorzy uczyli swoje wnuki jak prawidłowo, czyli bezpiecznie przechodzić przez przejście.

Również nasi najmłodsi – przedszkolaki włączyły się w akcję nagrywając piosenkę o ruchu drogowym, bezpieczeństwie i o odblaskach.

W najbliższym czasie, po zakończeniu wszystkich działań związanych z akcją „Odblaskowa szkoła”, zamieścimy szczegółową relację z działań podjętych przez naszą szkołę.

Szkolny koordynator konkursu

Justyna Kaptur