Od 1 października klasa 3a bierze udział w projekcie „Matematyka – kto w pracy liczy, mierzy i waży?”.

Projekt organizowany jest przez Uniwersytet Dzieci w Klasie, który został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauk na rok szkolny 2021/2022.

Czym jest projekt?

Projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci w Klasie to cykl 8 lekcji.

Projekt składa się z 2 etapów: lekcji na rozgrzewkę, które pozwalają na integrację dzieci i oswojenie ich ze swoimi emocjami oraz lekcji tematycznych - związanych z wiodącym tematem projektu.

Lekcje oparte są na Metodzie Pytań i Doświadczeń.

Celem projektu jest:

Wykorzystanie w codziennym życiu wiadomości zdobytych w szkole.

Podczas lekcji uczniowie sprawdzą jak z matematyki korzystają przedstawiciele różnych zawodów: kucharz, krawcy czy muzycy.

Będą trenować projektowanie, wyobraźnię przestrzenną oraz odmierzanie składników itd.

Zaliczyliśmy już I etap : lekcje na rozgrzewkę i zrealizowaliśmy 2 scenariusze, które bardzo podobały się moim uczniom.

Realizowaliśmy temat „Kiedy trzepak służy do zabawy”.

Uczniowie przez zabawy i bajki mogli przenieść się w czasy PRL i poznać życie ludzi w tamtych czasach. Było wiele radości, ale i wielkie zaskoczenie. Porównywali swoje życie z codziennością swoich rówieśników z czasów PRL.

Drugi scenariusz „Jak być dobrym przyjacielem”, pozwolił uczniom ocenić ważną rolę przyjaźni w życiu codziennym oraz dał wskazówki jak zdobyć przyjaciela i jak postępować, żeby być dobrym przyjacielem.

W wyniku naszych działań otrzymaliśmy wyróżnienie - indeksy dla każdego ucznia w których dzieci będą notować postępy w projekcie oraz dyplom.

Życzymy uczniom wytrwałości w realizacji projektu.

L. Maślana