W ramach przygotowań do Tygodnia Edukacji Globalnej – święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go, szkolny koordynator wziął udział w dwóch konferencjach pt. „Jak o migracjach ludności, zmianach klimatycznych i bioróżnorodności rozmawiać w szkole”. Następnie zakwalifikowaliśmy się do udziału w festiwalu. W ciągu tygodnia dwa zespoły młodzieżowe naszej szkoły: „Globtroterzy” (kl. 8) oraz „Ekofasynaci” (kl. 7) uczestniczyły w festiwalu pod hasłem „Świat w szkole, szkoła w świecie”. Młodzież wzięła udział w trzech webinarach.

ZMIANY KLIMATU”

Młoda aktywistka pokazała młodzieży, jak może działać na rzecz klimatu w domu, w szkole i jak codzienne czynności mogą wpływać na ochronę klimatu. Spotkaliśmy się z Julią Pyzińską, wieloletnią wolontariuszką, aktywistką oraz byłą młodzieżową radną Gminy Dębica. Julia działa na wielu płaszczyznach związanych z ochroną środowiska, angażuje się w projekty społeczne, a obecnie prowadzi reklamę społeczną ,,Podaj Wieszak’’ w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Od kwietnia jest szkolną ambasadorką Fashion Revolution Polska, ponieważ nie zgadza się na dalszą degradację środowiska naturalnego oraz domaga się transparentności w łańcuchu dostaw.

KOBIETY W NAUKACH ŚCISŁYCH”

Webinar o równości płci poprowadziły dwie prelegentki – jedna ze świata nauki, a druga biznesu. Obie wspierają kobiety w realizacji swoich ambicji w zawodach uznawanych za typowo męskie.

Katarzyna Marchocka jest psycholożką, pasjonatką nowych technologii, motoryzacji i sportów wodnych. Z branżą IT związana jest od 10 lat, a ponieważ pozbawiona jest talentu do kodowania, robi to co lubi i potrafi najlepiej: wymyśla, kreuje i realizuje. Aktualnie pełni funkcję dyrektor zarządzającej największej społeczności poświęconej Kobietom w nowych technologiach – @Geek Girls Carrots.

Ewelina Kamińska to genetyczka, doktorantka uniwersytetu Ludwiga i Maksymiliana w Monachium. Prowadzi prace badawcze na wydziale chemii organicznej, specjalizuje się w chemii kwasów nukleinowych, a w szczególności epigenetyce. Aktywna działaczka na rzecz kobiet w nauce, założycielka grupy „Kobiety w Nauce” na Facebooku. W social mediach znana jako @Motivelina, gdzie popularyzuje naukę oraz wspiera młode i ambitne osoby w dążeniu do kariery naukowej.

MIGRACJE”

Jarmiła Rybicka, twórczyni Kuchni Konfliktu, bistro-sklepu i przestrzeni do dialogu współtworzonego przez uchodźców i uchodźczynie, opowiadała o znaczeniu migracji, tym, co wnoszą pozytywnego do naszego świata. W obliczu dzisiejszej tragedii, która dzieje się na granicy polsko-białoruskiej chcemy przypomnieć, że migracje są z nami od zawsze i niosą rozwój kultury i nas samych.

Działaczka podzieliła się z uczniami i uczennicami praktycznymi informacjami i poradami, co każdy z nas może zmienić w swoim zachowaniu, by świat był lepszy.

Kolejne dni poświęcone były na realizowanie gry edukacyjnej.

Zespoły:

- zapoznały się z instrukcją pracy na padlecie

- logowały się na padlecie

- wybierały 4 zadania do zrealizowania

- przygotowały przestrzeń do realizacji zadań

- opracowały i umieszczały zadania z 4 obszarów: bioróżnorodości, zmian klimatycznych, migracji i równości płci.

Zakończenie to webinar podsumowujący pracę podczas festiwalu. Webinar poprowadził Michał Augustyn, społecznik, animator i twórca projektów z pogranicza ekologii, ekonomii i sztuki.

Za swoją pracę zespoły otrzymają dyplomy z podziękowaniami.

KURS „EKOLOGICZNA SZKOŁA”

We wrześniu nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego kursu internetowego CEO „Ekologiczna szkoła”. Zrealizowaliśmy już I oraz II moduł, które dotyczyły prezentacji działań na rzecz środowiska naturalnego, opisu spotkań młodzieży z naturą, bioróżnorodności, krytycznego spojrzenia na środowisko.

III moduł rozpoczynamy od analizy cytatu Jane Goodall:

Wciąż na świecie jest tyle rzeczy, o które warto walczyć. Tak dużo pięknych miejsc, świetnych ludzi, którzy starają się odwrócić skutki naszych zniszczeń, ulżyć cierpieniu. I tyle młodych ludzi zaangażowanych, aby uczynić ten świat lepszym miejscem. Wszyscy oni chcą nas zainspirować i dać nam nadzieję, że nie jest za późno, żeby obrócić bieg spraw jeśli każdy z nas wykona swoją część pracy”.

FILMOWE PIĄTKI

Każdego dnia niszczymy naszą planetę. Wzrost globalnej temperatury o 1,5 stopnia może nastąpić już w 2030 roku. A to nieść będzie za sobą katastrofalne skutki. Co zrobić, żebyśmy w końcu zdali sobie sprawę, że nasze decyzje wpływają na to, co dzieje się na całym świecie? - pyta Ola Salach, uczennica XXX LO im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, laureatka konkursu na scenariusz i autorka scenariusza filmu „My jesteśmy zmianą".

https://www.youtube.com/watch?v=CThCgR4HY8o&t=3s

Koordynator: E. Laskowska