? Księgozbiór


Historia biblioteki

Regulaminy

Czas pracy

Księgozbiór

Nowości wydawnicze

Aktualności

Lektury

Polska w obiektywie

Ogłoszenia

Statystyka

Najlepsi czytelnicy

Twórczość dzieci

Warto przeczytać

Multimedia

Przydatne linkiWARTO PRZECZYTAĆ
" Charlie i fabryka czekolady"

to bardzo ciekawa książka, której autorem jest Ronald Dahl. Opowiada ona o chłopcu którego spotkało wielkie szczęście- znalazł on złoty talon, który był jego przepustką do fabryki czekolady pana Wonki. Fabryka ta jest jedną z największych fabryk na świecie. W dodatku nikt w niej jeszcze nie był... Razem z czterema szczęśliwcami przeżywa tam różne przygody.... Jakie ? Dowiecie się po przeczytaniu książki. Na podstawie tej opowieści powstał już film o tym samym tytule. Jest też dalszy ciąg przygód chłopca " Charlie i wielka szklana winda".

               Serdecznie polecam Natalia Koczy kl.VIb

" Niania Matylda"

ta książka, która z pewnością zaciekawi każdego z Was. Opisuje ona przygody kilkunastu niesfornych dzieci, których żadna opiekunka, guwernantka albo niania nie umie poskromić. Po kolejnej ucieczce wychowawczyń, państwo Brown nie mają kogo zatrudnić. Niespodziewanie w ich domu zjawia się niania Matylda. Tytułowa opiekunka jest chyba najbrzydszą osobą na świecie. Czasem wydawałaby się ładna, gdyby nie przedni ząb, który wystaje z ust jak kamienna płyta. Jej zadziwiające metody wychowawcze zmieniają dzieci nie do poznania. Ale gdy tylko bardzo się do niej przywiązują i stają się grzeczne, niania odchodzi... Jakim sposobem niania zmieniła niesforne dzieciaki? Dlaczego musiała odejść? Co stało się z jej wielkim zębem? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedĽ czytając książkę znajdującą się w naszej bibliotece szkolnej.

                Justyna Janosz kl.VI b
" Harry Potter i kamień filozoficzny"

jest pierwszą z serii powieścii o przygodach młodego czarodzieja, Harrego Pottera. Akcja tej książki rozgrywa się głównie w szkole magii i czarodziejstwa Hogwart. Jednak świat przedstawiony w Harrym Potterze nie dzieje się tylko w jednym budynku. Ogólnie podzielony on jest na dwa oddzielne: świat zwykłych, normalnych, nie posiadających zdolności czarodziejskich ludzi, oraz świat pełen czarów i magii. Ich granicę symbolizuje chociażby barierka pomiędzy zwykłym peronem, a magicznym nr dziewięć i trzy czwarte. Harry nie miał rodziców, musiał polegać tylko na sobie, czasami w niebezpiecznych sytuacjach objawiały się jego nadzwyczajne, wrodzone zdolności. Chłopiec był bardzo skromny i samodzielny. Jego pierwsze kroki zmierzające do poznania świata czarodziejów zaczęły się od poznania świata czarodziejów zaczęły się od poznania Hagrida. Postać ta jest czymś, w rodzaju obrońcy, który wybawił Harrego z okrutnego świata, który go otaczał i przeniósł do krainy marzeń i snów. W związku z tym, pomimo wielu różnic, młody czarodziej i Hagrid stali się sobie bliscy. Następnie Harry zaczął poznawać tajemniczy dla niego świat czarodziejów m. in. poprzez zakupy na ulicy pokątnej, czy podróż do szkoły. Przez ten cały czas Harry był oszołomiony i czuł się nieswojo. Dopiero w pociągu, kiedy poznał swwojego przyjaciela Rona, poczuł się lepiej. Zakompleksiony, ale jednocześnie oddany i wierny przyjaciel był idealnym partnerem Harrego w wielu kryzysowych sytuacjach. Bez niego i przyjaciółki Hermiony, Potter nie dokonałby tak wielu rzeczy. Człowiekiem, który też udzielił mu duchowego wsparcia był Albus Dumbledor, dyrektor Hogwartu. Postać tego człowieka jest dla mnie bardzo zagadkowa. Z pozoru nie wyróżnia się wśród innych ludzi, jednak tak naprawdę jest, w głębi ducha, nadzwyczaj mądrym, uczciwym, a jednocześnie wyróżniającym się skromnościi człowiekiem. W wielu rozmowach z Harrym, potrafił zabłysnąć żartem i nie wzbudzać niepotrzebnej paniki. W rzeczywistości miał on głowę na karku i był bardzo czujny. To Dumbledor, jako pierwszy, dotarł do Harrego, kiedy ten mocował się z Voldemorem w walce o kamień filozoficzny. Motywem, wokół którego toczy się ta cała akcja, jest nienawiść Voldemorda do Harrego. Bowiem ta nadzwyczajna moc chłopca, w dzieciństwie, sprawiła, że zniknął największy czarnoksiężnik wszechczasów. Jest jeszcze wiele postaci i wspaniałych sytuacji, o których chciałabym wspomnieć jednak zajęłoby to zbyt dużo miejsca. Książkę polecam wszystkim, którzy jej jeszcze nie czytali.

                Katarzyna Lekacz kl.VI b
" Akademia Pana Kleksa "

Pan Kleks to lektura szkolna dla kl.4.Jest to bardzo ciekawa książka, w której jest wiele przygód Kleksa i jego podopiecznych. Opowiada ona również o zdolnościach magicznych Pana Kleksa. Dowiecie się więcej z książki. Polecamy !!
Książka została zekranizowana i trafiła do kin. Akademia Pana Kleksa cieszy się wielką popularnościi.

                Sonia Szymakowska , Agnieszka Klenczar kl.5B
" Przygody Trzech Detektywów "

Przygody Trzech detektywów to niesamowita i ciekawa książka, którą napisał Alfred Hitchcock. Napisał około 100 wspaniałych książek. Przygody Trzech Detektywów, każdego z was zaciekawią. Jak zaczniecie czytać to przeczytacie ich bardzo dużo i zaczniecie się zachowywać jak młodzi detektywi. Postacie z tych książek to Jupiter Jones, Pete Crenshaw i Bob Andrews. Żeby te książki polubić zachęcam do czytania.

                Piotr Jochymczyk kl.V b br>" Pippi pończoszanka "

Ta ksiązka opowiada o przygodach, które napotkała Pippi. Pippi jest osobą samotną, która mieszka w Willi ¦miesznotka razem ze swoim koniem i małpką. Pippi wraz ze swoimi nowymi przyjaciółmi Tommy i Anniką znajdują nowe odpowiedzi i przeżywają różne przygody...
Cóż więcej mówić, książka jest po prostu spox!!Serdecznie zapraszam do czytania i przeżycia tej historii z główna bohaterką.

                Martyna Trybalska kl. 5c
Opracowała mgr Jadwiga Książek