napis

IV Spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Spytkowicach - z Anną Onichimowską

12 kwietnia 2005 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach gościła jedna z najlepszych polskich autorek książek dla dzieci i młodzieży - Anna Onichimowska.

W imieniu uczestników IV Spotkania Autorskiego: pani Wójt Gminy Spytkowice - Łucji Molenda, Krystyny Porzuczek - Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia, Bibliotekarek, Wychowawców i około 80 uczniów klas 0-3 Szkoły Podstawowej w Spytkowicach oraz młodzieży gimnazjalnej, pisarkę powitała dyrektor GBP Alicja Kolasa.

Na wstępie pani Anna powiedziała o sobie: "…piszę powieści, opowiadania, scenariusze, felietony i wiersz, głównie dla dzieci. Staram się również pisać tak, żeby dorośli też się nie nudzili. Chciałabym, aby każdy w moich książkach znalazł coś dla siebie." Przedstawiła kilka swych książek, zachęcając do ich przeczytania. Następnie z ożywieniem bawiono się razem w młodych dziennikarzy. Dzieci zachwyciły pisarkę szczerymi, spontanicznymi pytaniami dotyczącymi jej życia i twórczości oraz wykonanymi ilustracjami do najciekawszych opowiadań. Młodych czytelników interesowało również co jest pierwsze: tytuł, czy treść. Autorka odpowiedziała: "…rzadko zdarza się tak, że zaczynam pisać, mając tytuł w głowie. Najpierw powstaje powieść, a potem zastanawiam się nad tytułem, który jest bardzo ważny. Musi troszeczkę mówić o tym co jest w środku. ale nie może opowiedzieć końca historii, nie może odkryć niespodzianki, kryjącej się w książce".

Spotkanie autorskie zakończyła pani Łucja Molenda - Wójt Gminy Spytkowice serdecznym podziękowaniem pisarce za odwiedzenie najmłodszych czytelników naszej Gminy, a uczestnicy otrzymali od pani Anny autografy i dedykacje.

Warto na zakończenie dodać, że Anna Onichimowska jest bardzo ciepłym i miłym człowiekiem, lubi i rozumie dzieci. W swoich utworach umiejętnie łączy humor, wartką przygodową akcję z łagodną dydaktyką. dlatego warto sięgać po jej utwory. Ma w swoim dorobku ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań, 30 słuchowisk radiowych, 7 scenariuszy teatralnych i telewizyjnych (np. "Tata, a Marcin powiedział"), 3 książki napisane wspólnie z fińskim pisarzem Tomem Paxalem opublikowała w Finlandii po szwedzku. Jej utwory były tłumaczone na język angielski, francuski, włoski, niemiecki, chiński, koreański. Wiele książek wydanych jest systemem Braillea i nagranych na kasety magnetofonowe dla niewidomych dzieci.

Książki Anny Onichimowskiej gwarantują dziecięcemu czytelnikowi kontakt z literaturą świetnej jakości. Jej bogata i różnorodna twórczość doczekała się wielu nagród literackich. Zbiór opowiadań "Najwyższa góra świata" został wpisany na międzynarodową Listę Honorową IBBY; książkę "Dobry potwór nie jest zły" uhonorowano Nagrodą Literacką im. Kornela Makuszyńskiego; "Sen, który odszedł" otrzymał nagrodę Książka Roku 2001. Autorka wielokrotnie była też laureatką konkursu dramaturgicznego, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

W latach 1994-2002 przewodniczyła Polskiej sekcji IBBY, należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i ZAIKS-u, kieruje Fundacją "Świat Dziecka".

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt