ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA PDF Drukuj Email
wtorek, 24 listopada 2020 11:45

25 LISTOPADA

obchodzimy

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

Święto

zostało ustanowione w 2002 roku 

 - w setną rocznicę powstania tej maskotki

Z powstaniem pluszowego misia związana jest  legenda sięgająca 1902 roku...

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt, wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. W trakcie wyprawy jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka. Prezydent ujrzawszy przerażonego zwierzaka stanął w jego obronie i nakazał go uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia historię niedźwiadka zilustrował komiksem w waszyngtońskiej gazecie "Washington Post". Historia ta zainspirowała Morrisa Mitchoma, producenta zabawek i właściciela sklepu z zabawkami w Nowym Yorku,  który stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, nawiązując do imienia prezydenta USA.

Pierwszy miś maskotka powstał 118 lat temu i do dziś pozostał jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

Pluszowy miś jest także bohaterem wielu książek i filmów dla dzieci. Do najpopularniejszych należy Kubuś Puchatek, Miś Uszatek, Miś Paddington, Colargol. 

Miłośników Kubusia Puchatka zapraszam do rozwiązania quizu, który znajduje się na stronie Biblioteki Pedagogicznej w Wadowicach się pod linkiem:

https://view.genial.ly/5fb3b2394438070d07a7df78/presentation-kubus-puchatek-i-przyjaciele-quiz-dla-dzieci

Elżbieta Marek