Działania Ligi Ochrony Przyrody w roku 2015/2016 PDF Drukuj Email
wtorek, 31 maja 2016 00:00
Dzień Ziemi 2016

     22 kwietnia jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Święto Ziemi. Na szkolnej gazetce poświęconej tej okazji umieszczony został plan dnia oraz zadania do realizacji dla każdej klasy. Wspólnie z wychowawcami każda klasa oczyściła wyznaczony teren wokół szkoły, zasadziła kwiaty, krzewy oraz pomalowała ławki przed szkołą. W klasie trzeciej gimnazjum przeprowadzona została ankieta w ramach programu „Żyj smacznie i zdrowo”, każdy uczeń otrzymał książkę ze zdrowymi prostymi przepisami.

W tym szczególnym dniu każdy uczeń oraz pracownik szkoły otrzymał koniczynkę z napisem szanuję, kocham Ziemię. W klasach odbyły się warsztaty, konkursy n/t co ja w swoim domu robię by przyroda wokół mnie była piękna, jak odpoczywam , jak  radzę sobie z odpadami. 16 kwietnia wszyscy uczniowie klas 4 – 6 pisali gminny konkurs. Uczniowie, którzy uzyskali najwięcej punktów (Alicja Kucia, Marta Wójtowicz, Remigiusz Budz) wyjechali w nagrodę na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego oraz uczestniczyli  w zajęciach prowadzonych w Parku Doświadczeń – gratulujemy.

Wycieczki klas czwartych

     We wrześniu uczniowie klasy 4a i b wyjechali na wycieczkę przyrodniczą do ZOO. Zwiedzając poszczególne stanowiska zwierząt dzieci uważnie czytały informacje dotyczące każdego gatunku. Zrobiliśmy  mnóstwo fajnych zdjęć. Spotkaliśmy żyrafy, małpy, lwy, tygrysy oraz słonie, które obserwowaliśmy w trakcie karmienia przez opiekuna .Dzieci wysłuchały słuchowiska o zwyczajach żywieniowych tych największych ssaków lądowych, ich pochodzeniu, płci i wieku. Zwiedzaliśmy też terraria, liczne egzotyczne gady i płazy. Były kręgowce wodne i lądowe a nawet mini zoo: kozy, owce, króliki. ZOO na terenie lasku wolskiego. Niepowtarzalną naturalną atmosferę, świeże powietrze dają liczne gatunki ciekawych drzew i krzewów, które również były dokładnie opisane. Kolejnym punktem wycieczki była najmniejsza fabryka cukierków w Krakowie na ul. Grodzkiej. Dzieci uczestniczyły w warsztatach. Na koniec każdy otrzymał paczkę kolorowych słodyczy.

 

     26 kwietnia klasy czwarte wyjechały na wycieczkę do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie oraz na film „Księga dżungli”. W Muzeum dzieci uczestniczyły w warsztatach, które prowadziły studentki biologii pokazując i omawiając  różnorodne gatunki zwierząt zarówno kręgowców jak i bezkręgowców. Dzieci zadawały dużo pytań, robiły zdjęcia, którymi pragniemy się z Wami podzieli .

 

„Ekologiczna Olimpiada Kreatywności w Wożnikach”

     12 maja nasza drużyna, uczennice klasy 6 ( Oliwia Miarka, Zuzia Orlik, Patrycja Morek, Emilka Balonek oraz Julka Mielczarek) reprezentowały naszą szkolę  na olimpiadzie. Drużyna w szkole macierzystej miała przygotować reklamę prezentującą wybrany produkt regionalny. My wybraliśmy – dżem z płatków róż, pochodzący z regionu Krakowa. W trakcie reklamy nie można było korzystać z gotowych utworów muzycznych oraz scenariuszy. Olimpiada składała się także z licznych konkurencji sprawdzających pomysłowość, kreatywność, umiejętność współpracy w grupie całej drużyny. W tej części nasze dziewczęta wypały bardzo dobrze. Jednak ostatecznie pierwsze miejsce zajęła  drużyna z Radoczy. Mamy nadzieję że w przyszłym roku znając już dokładnie zasady zabawy to my wygramy!

 

Ogólnopolski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik”

     Mamy już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczej” Świetlik”. W naszej szkole konkurs pisało 12 uczniów klas 4 – 6. Wszyscy otrzymali dyplomy. Najlepszy wynik uzyskał uczeń klasy 4a Filip Stańczyk otrzymał wyróżnienie gratulujemy.

 

Szkolny piknik już niedługo

     Członkowie LOP planują aktywnie włączyć się w organizację szkolnego pikniku rodzinnego. Realizując co roku program profilaktyki chorób nowotworowych pragniemy zaprosić wszystkich rodziców do udziału ( już po raz kolejny) w badaniach poziomu tkanki tłuszczowej, wyznaczania BMI, badania ciśnienia tętniczego, nauki udzielania I pomocy). Zapraszamy  specjalistów Natur House, Fundacji Oaza żywności dr.E Dąbrowskiej oraz słuchaczki Studium Medycznego w Krakowie. Goście prezentować będą zalecenia właściwego odżywiania oraz zdrowe ekologiczne produkty oraz potrawy. Gorąco zapraszamy.

 

{gallery}LOP/dzienziemi_2016{/gallery}