Obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych PDF Drukuj Email
środa, 30 września 2015 17:28

     Dnia 25 września 2015 roku, w wigilię Europejskiego Dnia Języków Obcych,  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bachowicach, uczniowie klasy II gimnazjum wraz z uczniem klasy VI szkoły podstawowej pod opieką nauczycielki języka angielskiego - Marzeny Chrapkiewicz, przygotowali wyjątkową lekcję języka angielskiego dla całej społeczności uczniowskiej i grona pedagogicznego.

      Po dwutygodniowych próbach i pracach nad kostiumami uczniowie odegrali na sali gimnastycznej bajkę „Trzy małe świnki” ( Three Little pigs ) w języku angielskim. Przeniesienie w świat bajki  umożliwiło całej publiczności doświadczyć wielu radosnych przeżyć.  Kontakt z językiem mówionym dodatkowo wspartym obrazem jakim niewątpliwie stała się gra aktorska uczniów, a także muzyka klasyczna, wszystko to pomagało w rozumieniu zwrotów wypowiadanych w kontekście sytuacyjnym.
      Multisensoryczna prezentacja  treści zawartej w bajce miała za zadanie nie tylko skupienie uwagi i zainteresowania uczniów, ale także przyspieszenie procesu uczenia się, a co za tym idzie szybszego zapamiętywania.
Słuchanie bądź czytanie bajek  sprawia, że nauka staje się przyjemną zabawą. Ponadto pozwala uczniom rozwijać wszystkie umiejętności językowe, a także zmienia w znacznym stopniu ich postrzeganie świata. Skupienie się  na bajce podczas lekcji automatycznie przenosi punkt ciężkości   z tak nie lubianych przez uczniów zagadnień jak gramatyka na treść bajki – a to znacznie ułatwia pracę nad  językiem.
      Po przedstawieniu odbył się konkurs wiedzy dotyczący znajomości słownictwa i zwrotów z bajki, który poprowadziła pani Marzena Chrapkiewicz. Uczniowie zgłaszali się i odpowiadali poprawnie na zadawane wcześniej pytania. Były również słodkie nagrody.
      „Aktorzy”  przedstawili historię bajki Braci Grimm. Trzy małe świnki były rodzeństwem, które przemierzały świat, szukając miejsca do zbudowania domu. W końcu świnki znalazły dla siebie odpowiednie miejsce. Każda postanowiła zbudować dom dla siebie. Jedna zbudowała go ze słomy, druga z drewna, a trzecia najbardziej pracowita z kamieni. Kiedy domy były gotowe, w okolicy pojawił się zły wilk, chciał zjeść świnki. Jedna schroniła się w domku ze słomy, jednak wilk bez trudu go zniszczył. Świnka uciekła do siostry. Obie schroniły się w drugim domku, który wilk także jednak, choć z większym trudem, zniszczył. Obie świnki uciekły do trzeciej świnki i wszystkie trzy schroniły się w jej domku z kamieni. Wilk chciał go zniszczyć jak poprzednie jednak wchodząc do komina domku z kamieni poparzył sobie ogonek. Od tej pory świnki zamieszkały wspólnie i żyły długo i szczęśliwie.

                                                                        Opracowała: Marzena Chrapkiewicz

{gallery}Wydarzenia/DJO_IX.15{/gallery}