"W Hołdzie Świętemu" PDF Drukuj Email
środa, 29 kwietnia 2015 11:21

     W niedzielę 26 kwietnia 2015 roku w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bachowicach odbył się koncert „W hołdzie Świętemu” poświęcony Janowi Pawłowi II w 1. rocznicę Jego kanonizacji. W ten sposób chcieliśmy dać świadectwo naszej pamięci o wyjątkowym Polaku. Choć minęło 10 lat od śmierci Papieża, Jego nauczanie i przykład życia są ciągle aktualne, co znalazło odzwierciedlenie w formie oraz treściach samego widowiska.

     Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21.37. Tłum zgromadzony na Placu świętego Piotra w Rzymie w czasie Jego pogrzebu skandował „Santo Subito”. Nikt jednak nie myślał wtedy, że słowa te tak szybko staną się rzeczywistością. Papież – Polak został wyniesiony na ołtarze 27 kwietnia 2014 roku, czyli zaledwie 9 lat po swoim odejściu do domu Ojca Niebieskiego.
      Karol Wojtyła przez całe swoje życie był szczególnie wrażliwy na moc oraz urodę słowa. Pięknie mówił, ale też tworzył własną poezję. Kochał również muzykę i lubił śpiewać. Dlatego teksty, wiersze, pieśni i obrazy do naszego widowiska zostały tak dobrane, aby tworzyły logiczną całość. Do udziału w tym wyjątkowym przedsięwzięciu zaprosiliśmy: chór szkolny „Cantare” („Hallelujah”, „Wypłyń na głębię”, „Taki kraj”, „Barka”, „Modlitwa o pokój”), chór parafialny („W tobie jest światło”, „Sutanna”, „Ave Maria”, „Schowaj mnie”)  oraz dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach („Święty uśmiechnięty”, oprawa słowna). Wielu wykonawców w różnym wieku przedstawiło słowem, śpiewem i gestem historię życia Świętego oraz Jego bogate nauczanie. Formuła koncertu została wzbogacona przez adekwatną do treści widowiska prezentację multimedialną.
     Chcieliśmy pokazać, że Jan Paweł II był jednym z najbardziej wpływowych ludzi przełomu wieków. Pracował bez wytchnienia, aby budować fundament moralny współczesnego świata. Odegrał też kluczową rolę w obaleniu komunizmu w Polsce. Nie to jednak sprawiło, że został zaliczony w poczet świętych. Na tytuł ten zasłużył sobie przede wszystkim swoim życiem i modlitwą. Był człowiekiem ciepłym i pogodnym. Miał trudne dzieciństwo, wcześnie stracił matkę, jednak zawierzony przez ojca Matce Bożej Kalwaryjskiej wzrastał w domu przepełnionym modlitwą. Od młodzieńczych lat długie godziny spędzał na głębokich rozmowach z Bogiem. Był oddanym czcicielem Maryi – to Jej powierzył się mówiąc „Totus Tuus!” i wyjątkowym orędownikiem Bożego Miłosierdzia. Kochał ludzi, szczególnie umiłował dzieci i młodzież, dla której był „Wujkiem”. Chodził po górach, pływał kajakiem, jeździł rowerem. Nawoływał do miłości, pokoju i godności. Był niezwykłym człowiekiem.
     Skupienie i cisza i towarzyszące całemu wydarzeniu pozostawiły w nas przekonanie, że było to bardzo wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne, które pozwoliło na chwilę zadumy i refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II ale i naszym życiem. Zebrani w kościele nie kryli łez wzruszenia, bo przecież większość z nich to pokolenie JPII. Wielu z nas zrozumiało, że powinniśmy na miarę swoich możliwości naśladować święte życie naszego Papieża, pamiętając o tym, że mamy w niebie Przyjaciela, który uśmiecha się do nas mówiąc: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.
     Piękny śpiew, wymowne słowa i atmosfera miejsca sprawiły, że godnie uczciliśmy pamięć wybitnego Polaka. Na zakończenie wspólne odśpiewaliśmy „Apel Jasnogórski” i „Barkę”, którą tak kochał.
     Inicjatorką koncertu była pani Jadwiga Stanek, która zajęła się jego organizacją. Scenariusz widowiska, oprawę słowną i prezentację multimedialną przygotowała pani Agnieszka Harmata.
     Szczególne podziękowania składamy księdzu proboszczowi Franciszkowi Jeleśniańskiemu za bardzo ciepłe przyjęcie wszystkich zaangażowanych w organizację koncertu i pomoc w jego realizacji. Dziękujemy też pani dyrektor Małgorzacie Balonek, chórowi parafialnemu, chórowi szkolnemu z panią Dagmarą Książek, naszym dzieciom i młodzieży, którzy zawsze potrafią stanąć na wysokości zadania oraz paniom Kazimierze Łosiowskiej, Annie Wiktor, panu Michałowi Chrząszczowi i pani Joannie Dębskiej za okazaną pomoc. Dziękujemy też wszystkim, którzy zechcieli niedzielne popołudnie spędzić ze Świętym Janem Pawłem II.


Agnieszka Harmata

 

{gallery}Wydarzenia/rocznica_jp2{/gallery}