"POLSKA TO MY" – GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
środa, 19 listopada 2014 21:42

Chodź, opowiem Ci o mojej Polsce. Idź i uważaj, nie depcz tu niczego. Oto jest moja Ojczyzna wiekowa, drżąca w starości nad mogiłą synów. Już tyle razy biała i znowu czerwona. Jest ona pieśnią. Ona modlitwą jest. Jest krzyżem mogił i jest sercem ludu. Chodź, opowiem Ci o dzieciach Wrześni, o pamięci polskiej mowy w codziennym pacierzu, i o tym, co tacy jak ty i ja robili, by przetrwała, by nie zginęła, byś ty mógł żyć…

     Niespełna dwa tygodnie temu odwiedzaliśmy groby najbliższych i stojąc nad ich mogiłami, trwaliśmy we wspomnieniach. Listopad sprzyja zadumie, nie pozwala zapomnieć o tych, którzy odeszli. Skłania nas, byśmy  pamiętali również o wszystkich tych, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Właśnie tego dnia w 1918r., po 123 latach niewoli, Nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.

Stało się już tradycją, że w gminie Spytkowice uroczystości upamiętniające ten dzień mają niezwykle podniosły charakter. W tym roku 96. rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości obchodziliśmy w Bachowicach.

     11 listopada 2014 roku,  w słoneczne wtorkowe przedpołudnie,  sprzed budynku OSP w Bachowicach wyruszył uroczysty orszak z udziałem siedemnastu pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, władz samorządowych, zaproszonych gości, młodzieży szkolnej, mieszkańców wioski i gminy. Uczestnicy przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie Wójt Gminy Pan Mariusz Krystian i Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Piórowski z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach złożyli kwiaty
i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym Poległych za Ojczyznę. O godzinie 10.00  w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył ks. proboszcz  Franciszek Jeleśniański. Oprawę muzyczną przygotował Chór Parafialny z Bachowic oraz Orkiestra Dęta z Ryczowa.

     Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku OSP w Bachowicach. Tam Przewodniczący Rady rozpoczął  Uroczystą Sesję Rady Gminy. W czasie jej trwania nie zabrakło oprawy artystycznej, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach pod opieką pań: Agnieszki Harmaty (scenariusz i reżyseria), Dagmary Książek i Jadwigi Stanek (chór szkolny). Występujący zaprezentowali spektakl „POLSKA TO MY”. W bardzo wymowny sposób pokazali, że świętowanie kolejnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości nie może być jedynie wspominaniem przeszłości. Ten dzień to refleksja nad bogatą historią, ale i współczesnością naszego Kraju. Polska, jak mówił nasz Wielki Rodak – święty Jan Paweł II Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności, Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć. Pomni tych słów a także historii naszego kraju musimy dokładać starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Polskę. Sztuką jest umierać dla Oj­czyz­ny, ale naj­większą sztuką jest dob­rze dla niej żyć.  Krajowi ojczystemu i narodowi należy służyć – każdy na miarę swoich sił, kompetencji i zdolności w sposób mądry, ostrożny i pełen najwyższego szacunku. Ojczyzna przecież to ziemia rodzinna, to groby ojców, to język, którym mówili nasi przodkowie, to chwytający za serce obyczaj i matczyna kołysanka, to cała przeżyta przez nasz Naród historia.

   W dalszej części Uroczystej sesji Rady Gminy podjęto uchwałę dotyczącą Programu Stypendialnego w Gminie Spytkowice oraz wręczono nagrody rzeczowe laureatom konkursów przedmiotowych i zwycięzcom zawodów sportowych. Już po raz czwarty zostali nagrodzeni uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Upominki zostały ufundowane z prywatnych oszczędności Wójta Pana Mariusza Krystiana i wszystkich Radnych. Opiekunowie naukowi uzdolnionych uczniów otrzymali dyplomy. Nie zabrakło też okolicznościowych przemówień, których tematem była Polska i Polacy.

                                                                                                                  Agnieszka Harmata          

{gallery}Wydarzenia/Gminny_11.XI.14{/gallery}