Podsumowanie Roku Wolności w szkołach w Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Warszawie PDF Drukuj Email
piątek, 24 października 2014 17:56

     Rok 2014 prezydent RP Bronisław Komorowski ogłosił Rokiem Wolności w 25 rocznicę upadku komunizmu w Polsce i pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych. Z tej okazji w szkołach w całym kraju odbywały się różne uroczystości i inicjatywy obywatelskie.

     W dniu 13 października w Kancelarii Prezydenta RP odbyło się spotkanie nauczycieli historii podsumowujące Rok Wolności w szkołach. Na zaproszenie Prezydenta naszą szkołę reprezentowała pani Janina Jezierska-Bobak nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Wyróżniona została tym zaproszeniem za całokształt działań prowadzonych w naszej szkole z ramienia Centrum Edukacji Obywatelskiej.

     „Z wolnością jest jak z miłością, nie jest dana raz na zawsze; trzeba o nią dbać, coś o niej wiedzieć i pielęgnować” – mówiła Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska podczas spotkania z nauczycielami, podsumowującego obchody Roku Wolności w szkołach.

     Pierwsza Dama stwierdziła, że liczne inicjatywy w ramach Roku Wolności to „ powód do ogromnej dumy”.

     W imieniu własnym i prezydenta złożyła życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak podkreśliła, Bronisław Komorowski „gdyby nie bieg historii, może nadal byłby nauczycielem historii”.

     Minister w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka zwróciła uwagę, że trudno wyliczyć wszystkie przedsięwzięcia w ramach Roku Wolności w szkołach, które uczą młodych zaangażowania obywatelskiego.

     W spotkaniu uczestniczył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, który zachęcał nauczycieli do wzięcia udziału w nowym konkursie pod patronatem Prezydenta RP zatytułowanym „Nie ma wolności bez samorządności”.

    Uczestnicy spotkania dyskutowali o sukcesach i problemach związanych z nauczaniem najnowszej historii Polski, a także sposobach angażowania uczniów w dodatkowe przedsięwzięcia i inicjatywy podejmowane w szkołach. Głos zabierała również pani Alicja Pacewicz współzałożycielka i vice-prezes Centrum Edukacji Obywatelskiej dyrektor do spraw Programów i Wydawnictw w CEO zachęcając nauczycieli do propagowania wśród uczniów w różnorodnych formy aktywności naukowej i obywatelskiej.

     Przykładem takich działań w naszej szkole był wyróżniony przez kierownictwo CEO projekt edukacyjny Solidarna Szkoła koordynowany przez panią J. Jezierską – Bobak. Działania projektowe zostały uznane za dobry przykład kształtowania u uczniów właściwych postaw obywatelskich, zdobywania wiedzy, a tym samym pielęgnowania Wolności o czym mówiła Małżonka Prezydenta Anna Komorowska.

{gallery}Wydarzenia/Rok.wolnosci_X.2014{/gallery}