"Odblaskowa Szkoła" PDF Drukuj Email
środa, 22 października 2014 16:13

     W naszej szkole od wielu lat prowadzi się działania profilaktyczne  w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowego. W tym roku uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby w Bachowicach przystąpili do Małopolskiego Konkursu Odblaskowa Szkoła.

     Uczniowie i rodzice z zaangażowaniem przystąpili do tego konkursu.  Dzięki wsparciu Rady Rodziców wszyscy uczniowie SP zostali wyposażeni w znaczki odblaskowe. Ponadto klasy pierwsze otrzymały kamizelki odblaskowe. We wszystkie przedsięwzięcia aktywnie włączyli się sami uczniowie, którzy wykonali gazetki, prace plastyczne, projekty znaczków odblaskowych, transparenty, a nawet makiety dróg publicznych, po których poruszają się dzieci ubrane w elementy odblaskowe. Wystawa prac  wzbudziła wiele emocji i była uwieńczeniem ich wysiłku, była także pretekstem do dyskusji  na tematy związane z zagrożeniami w ruchu drogowym. Uczniowie wzięli udział także w konkursie literackim na utwór  poetycki zachęcający do noszenia odblasków i bezpieczeństwa na drodze. Natomiast nauczyciele przeprowadzili na ten temat pogadanki oraz przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych i ich wpływie na bezpieczeństwo pieszych.

     Dużą popularnością cieszył się Odblaskowy Dzień. To w tym dniu wszyscy uczniowie mieli wręczone odblaski. Prawie wszyscy  byli ubrani w kamizelki odblaskowe i wykonali sobie zdjęcie klasowe. Posiadacze kamizelek odblaskowych wraz z własnoręcznie wykonanymi  transparentami  uwiecznili swoje działania na grupowym zdjęciu. Chętni uczniowie wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy o ruchu drogowym, gdzie mogli  sprawdzić swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym .

     Dużą inicjatywą wykazała się klasa V, która  zaprezentowała scenki rodzajowe, których celem było  zwiększenie świadomości i wiedzy na  temat bezpieczeństwa uczniów, jako uczestników ruchu drogowego. Ponadto przedstawili  prawidłowe  sposoby  udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Taka wizualizacja zdarzeń na długo pozostanie w ich pamięci.

     Zorganizowano także spotkania z policjantami. W ciekawej pogadance  funkcjonariusze  przedstawili uczniom zagrożenia wynikające  z nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa. Mundurowi przypomnieli, jak prawidłowo funkcjonować w ruchu drogowym oraz środowisku, w którym kryje się wiele niebezpieczeństw. W czasie spotkania uświadamiali uczniom, w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu.

     Celem tego konkursu było uświadomienie uczniom, rodzicom na konieczność noszenia, szczególnie po zmroku elementów odblaskowych, które zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo pieszych. Miejmy nadzieję, że uczniowie oraz rodzice  zapamiętają tę akcję i najważniejsze wdrożą w życiu noszenie odblasków.

Koordynator - Beata Nowak

 

 

{gallery}Wydarzenia/Odblask_szk_2014{/gallery}