„Solidarni” z gimnazjum na konferencji w Gdańsku PDF Drukuj Email
środa, 09 lipca 2014 21:37
     Od grudnia 2013 do  czerwca 2014 roku uczniowie naszego gimnazjum realizowali program Centrum Edukacji Obywatelskiej „Solidarna Szkoła”, w ramach którego podejmowali w swojej społeczności lokalnej różne działania związane z wiedzą o historii polskiego ruchu Solidarności. Poszerzali również swoje obywatelskie kompetencje.
 
     Do realizacji tego programu i projektów konkursowych przystąpiło 106 szkół z całej Polski. Stawką był wyjazd do Gdańska – kolebki „Solidarności”.
W ramach programu w naszym gimnazjum 35 przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego pod opieką Agnieszki Harmaty – nauczycielki języka polskiego, przygotowało dla społeczności szkolnej i mieszkańców Bachowic happening i wieczornicę pt. „13 GRUDNIA 1981 – PAMIĘTAMY”. Dziewięcioosobowa grupa projektowa „Patrząc w przyszłość” pod opieką Janiny Jezierskiej – Bobak - nauczycielki historii i wiedzy o społeczeństwie, realizowała projekt: „Przełomowy rok 1989 – co wiemy? Co pamiętamy?” zakończony happeningiem „4 czerwca – Dzień Wolności”. 
     Nasze kilkumiesięczne działania zostały docenione i nagrodzone przez organizatorów. Zostaliśmy zaproszeni na  konferencję podsumowującą  projekt „Solidarna Szkoła” do Gdańska. Byliśmy jedną z piętnastu wyróżnionych szkół. Dostaliśmy szansę publicznego przedstawienia swoich lokalnych działań.
     W dniu 12 czerwca 2014 r., dzięki wsparciu Wójta Gminy Spytkowice pana Mariusza Krystiana oraz Rady Rodziców, sześcioosobowa reprezentacja młodzieży: Weronika Bartel, Joanna Sieprawska, Klaudia Sieprawska, Marcelina Szydłowska, Wojciech Stasiak i Paweł Sieprawski pod opieką pań: Agnieszki Harmaty i Janiny Jezierskiej-Bobak wyruszyła do Gdańska. W godzinach popołudniowych, spacerowali już w promieniach słońca najpiękniejszymi ulicami Starówki Gdańskiej. Wspięli się też na wieżę Kościoła Mariackiego, aby stamtąd podziwiać panoramę miasta. Następnego dnia - 13 czerwca udali się do kolebki „Solidarności” – Stoczni Gdańskiej. Nie trudno  było ją znaleźć, wystarczyło kierować się w kierunku wysokiego, zielonego budynku zwanego ,,Zieleniakiem” znajdującego się niedaleko dworca PKP. Tuż za nim znajduje się pomnik Trzech Krzyży – symbol walki z władzą komunistyczną. Obok jest wejście do Stoczni, a za nim Historyczna Sala BHP -  ceglany budynek z XIX wieku, który aktualnie pełni rolę całorocznego centrum konferencyjno-wystawienniczego oraz muzeum. To tutaj uczestnicy programu  wzięli udział w projekcji nowego filmu „1989”,  a następnie przedstawili realizowane przez siebie działania. Uczestniczyli także w cyklu mini-warsztatów. Wszyscy uczniowie podzieleni na grupy mieli możliwość rozmowy z wieloma wybitnymi ekspertami ze środowisk zawodowych m.in. z gościem specjalnym konferencji panią Janiną Ochojską – założycielką Polskiej Akcji Humanitarnej, czy też z panią Alicją Pacewicz – działaczką społeczną, współzałożycielką Centrum Edukacji Obywatelskiej.   W tym samym czasie opiekunowie uczniów mogli zwiedzić, będące ciągle w budowie, Europejskie Centrum Solidarności. Konferencję zakończyło uroczyste wręczenie Certyfikatów „Solidarnej Szkoły” i drobnych upominków książkowych.         
                                                                                                                                                                      
                                                                                                 opracowała: Janina Jezierska-Bobak
więcej informacji na stronach: http://www.ceo.org.pl/pl/solidarna/news/solidarna-szkola-w-stoczni-gdanskiej http://ecs.gda.pl/newss/news/3456 
{gallery}Wydarzenia/gdansk{/gallery}