Promujemy Europejski Kodeks Walki z Rakiem- Kodeks Zdrowego Życia. PDF Drukuj Email
niedziela, 04 maja 2014 07:06
     Już od dwóch lat realizujemy szkolny projekt profilaktyki chorób nowotworowych. W tym roku szkolnym koordynatorki projektu Patrycja Balonek i Marzena Domagała wraz z opiekunem p. Edytą Laskowską  uczestniczyły w sesji naukowej pt. „Sposób żywienia, a ryzyko chorób nowotworowych”, którą prowadziła prof. dr hab. Teresa Leszczyńska. 
     Sesja odbyła się 9 listopada w auli Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Młodzież zapoznała się po raz kolejny z zaleceniami Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. W grudniu planujemy spotkanie z lekarzem ginekologiem dla kobiet i dziewcząt naszej miejscowości na temat profilaktyki raka piersi i szyjki macicy. Co roku rodzice uczestniczą w profilaktycznej wywiadówce w trakcie, której koordynatorki projektu, zaproszeni goście omawiają sposoby zapobiegania nowotworom.
 
     Wszyscy otrzymują profilaktyczne ulotki. Cały rok aktualizujemy stronę internetową oraz szkolną gazetkę. W ramach realizacji projektu współpracujemy ze Stacją Sanitarno -  Epidemiologiczna  oraz Przychodniami Zdrowia w Zatorze i Spytkowicach. Młodzież uczestniczy w akcjach, podpisuje ankiety zobowiązujące do zachęcenia przynajmniej jednej osoby do zrobienia badań. Bierzemy udział w konkursach proponowanych przez: CKU w Czernichowie: „Recepta na zdrowie w każdej polskiej głowie”, „ Rak to nie wyrok”. Listopad  przebiegał pod hasłem „ Wielkiej  Kampanii Antynikotynowej” w trakcie której dzieci malowały  plakaty: „Mamo, tato nie pal”, młodzież przygotowywała scenki oraz pisała antynikotynowe fraszki. Wśród klas gimnazjalnych przeprowadzona została ankieta pt. „Co wiesz o paleniu” .
 
     Jesień to okres nasilających się infekcji grypowych w odpowiedzi na apel Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej uczulamy dzieci, młodzież i rodziców na stosowanie właściwych zasad zapobiegania i rozprzestrzeniania się infekcji. Pokazujemy jak prawidłowo myć ręce i zdrowo się odżywiać. 
Młodzież kl. IV-VI oraz gimnazjum obejrzała prezentacje multimedialną „Meningokoki są niebezpieczne”, dzięki której społeczność szkolna zwraca szczególną uwagę na higienę spożywania posiłków w szkole oraz higieny osobistą. 
 
Nasza miejscowość jest niezwykle urocza. Chcąc uwrażliwić młodzież na jej piękno zorganizowaliśmy konkurs fotograficzny pt. „ Najciekawsze miejsca mojej okolicy”. 
Najciekawsze zdjęcie wykonali: 
 
Szymon Palka,
Karolina Karamański,
Weronika Bartel
Joanna Sieprawska
Paulina Sieprawska

Pamiętamy także o naszym środowisku, ratujemy drzewa uczestnicząc po raz kolejny w akcji „Eko przyjaciela”- „Zbieramy makulaturę”