Apel Wilkanocny PDF Drukuj Email
wtorek, 02 kwietnia 2013 11:24

Dnia 27 marca bieżącego roku w naszej szkole odbył się apel wielkanocny, podczas którego wszyscy uczniowie klasy V i młodzież z gimnazjum pod opieką p. Beaty Nowak przedstawili inscenizację pt. „Alleluja”.

W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest właśnie Święto Paschy. Jest to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Gdyby bowiem Chrystus nie zmartwychwstał, nie obchodzilibyśmy żadnych innych świąt, którymi cieszymy się w ciągu całego roku. Dlatego też cała nasza społeczność szkolna zgromadziła się na apelu, aby skłonić się do głębszej refleksji i chwili przedświątecznej zadumy. Na początku w scence rodzajowej, młody, zbuntowany chłopiec (Tadeusz Bałys) w czasie rozmowy z Jezusem (Szymon Świdergał) uzmysłowił sobie, że każdy człowiek, jeśli tylko chce może budować Królestwo Chrystusa. Wystarczy, że będzie zawsze czynił dobro tu na Ziemi, a to wcale nie jest takie łatwe.
Następnie została przypomniana męka i zmartwychwstanie pana Jezusa. Z kolei uczniowie przypomnieli tradycje, zwyczaje wielkanocne oraz znaczenie poszczególnych elementów. I tak pisanki symbolizują zwycięstwo życia nad śmiercią, sól – pot i łzy, ocet – cierpienie, chrzan – gorycz i ból. Uczniowie uświadomili wszystkim, że na pamiątkę ku czci osłoniętej nocą wielkiej chwili zmartwychwstania na całej polskiej ziemi obchodzi się rezurekcję. Wczesnym rankiem we wszystkich kościołach odbywają się uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem. Symbolami zmartwychwstania są przede wszystkim: wielkanocny baranek (widniejący w centralnej części dekoracji), figura zmartwychwstałego Chrystusa, paschał, kurczęta. Występy młodzieży urozmaicone były muzyką klasyczną Vivaldiego i Händla, przepięknymi śpiewami zdolnych wokalistów takich, jak: Joanna Cieślik, Kamil Przystał. Uczennice: Joanna Balonek, Wiktoria Wrona, Paulina Wójtowicz, Agnieszka Kurdziel, Barbara Jacoszek śpiewały przy akompaniamencie Aleksandry Gawędy. Ponadto wystąpili: Karol Choczyński, Natalia Szczygieł, Mateusz Janik, Damian Górecki, Piotr Smolarz, Jan Bryndza.
Hala sportowa była na ten moment odświętnie udekorowana. Oprócz wielkanocnego baranka najistotniejszym jej elementem był symboliczny grób Chrystusa z koroną cierniową, którego w trakcie przedstawienia pilnowali strażnicy, ubrani w oryginalne stroje, trzymając w ręku halabardy (Szymon Maj, Leszek Kajfasz). Miłym elementem był stół wielkanocny udekorowany tradycyjnie babami, pisankami, święconką znajdującą się w kolorowych koszykach oraz zielonym owsem w doniczce. Na zakończenie młodzież złożyła życzenia świąteczne dyrekcji, gronu pedagogicznemu i wszystkim zebranym, a SU wręczył symboliczne upominki pracownikom szkoły. Do zebranych przemówiła pani dyrektor Małgorzata Balonek, która wyraziła wdzięczność za obecność i piękną postawę uczniów, a także za przygotowanie apelu.

Kolejnym punktem programu było podsumowanie konkursów, które w ostatnim czasie odbyły się na terenie szkoły. Najpierw wręczone zostały nagrody laureatom szkolnego konkursu mistrz ortografii. Z rąk pani dyrektor książki otrzymali uczniowie SP: Karolina Kajdas (zasługuje na szczególne wyróżnienie, gdyż dopiero od roku mieszka w Polsce), Joanna Sieprawska, Aleksandra Gawęda. Gimnazjum: Katarzyna Kulig, Wojciech Stasiak i Barbara Jacoszek. Podczas apelu podsumowany został konkurs na najpiękniejszą palmę. Należy dodać, że palmy z wszystkich klas uczestniczyły w uroczystej procesji podczas Niedzieli Palmowej. Pierwszą nagrodę otrzymał Patryk Sieprawski, drugą uczennice z Ia gimnazjum: Karolina Orkisz, Paulina Sieprawska, trzecią nagrodę: Olga Gołba, Weronika Bałys, Dawid Drzazga, Dawid Szewczyk i Kamila Świdergał. Wręczono nagrody dla uczniów, którzy uczestniczyli w gminnym konkursie na najpiękniejszą kraszankę: III miejsce w gimnazjum zajęła Patrycja Gołba, natomiast w SP III miejsce zdobyła Kamila Stańczyk.

Na zakończenie apelu pani dyrektor podkreśliła, że na szczególne wyróżnienie zasłużył Paweł Sieprawski, który został laureatem ogólnopolskiego konkursu: „Losy żołnierza, dzieje oręża polskiego”. Pracuje on pod czujnym okiem pani Janiny Jezierskiej-Bobak. Uczeń ten także otrzymał stypendium dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Jego postawa i pracowitość stanowi wzór do naśladowania.

Beata Nowak 

{gallery}Wydarzenia/wielkanoc2013{/gallery}