ŚWIĄTECZNE ZADUMANIE PDF Drukuj Email
piątek, 07 stycznia 2011 08:23

Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie,

Lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie.

Świąteczny czas Bożego Narodzenia zawsze skłania do refleksji nad własnym życiem, sensem istnienia, miejscem Boga w zwykłym dniu. O ile świadomi jesteśmy tego, co powinno się w naszym życiu zmienić, aby uczynić go lepszym, o tyle dalecy jesteśmy od konkretnego działania. Bezmyślnie przegrywamy walkę z czasem, trwoniąc go na uczestnictwie w nieuzasadnionym szale marketingowych „pseudo” przygotowań. Chęć posiadania łagodzi nasze sumienia, a jednocześnie oddala od istoty zrozumienia tajemnicy wigilijnej nocy.

Świadomość takiego stanu rzeczy stała się dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bachowicach inspiracją do zorganizowania w dniu 22.12.2010r. jasełek, w czasie których hołd maleńkiej Dziecinie nie oddali pastuszkowie, ale współcześni ludzie, ze swoimi problemami i troskami. Prowadzeni światłem betlejemskiej gwiazdy przyszli do nowonarodzonego Boga, aby kolejny raz powierzyć mu siebie. Dopełnieniem tej świątecznej atmosfery stał się przygotowany przez uczniów wigilijny stół, na którym obok tradycyjnych potraw znalazło się miejsce dla samotnego wędrowca.

Wspólne kolędowanie oraz składanie sobie życzeń na trwałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Jednak za każdym razem uświadamiamy sobie, że ten wyjątkowy czas staje się niezwykły tylko wtedy, kiedy my jesteśmy razem.  Dziś trudno sobie wyobrazić, by takiego spotkania mogłoby kiedykolwiek zabraknąć.

Sylwia Przejczowska

{gallery}07012011{/gallery}