„POLSKI ZŁOTY MA STO LAT” PDF Drukuj Email
poniedziałek, 01 czerwca 2020 09:30
Projekt grantowy realizowany w Szkole Podstawowej im. Ks. Franciszka Gołby
w Bachowicach

W kończącym się powoli roku szkolnym przychodzi moment na podsumowania. Jednym z sukcesów Szkoły Podstawowej w Bachowicach było po raz drugi z rzędu pozyskanie od Narodowego Banku Polskiego grantu w wysokości 10 tysięcy złotych na realizację projektu „Polski ZŁOTY ma sto lat”. Działania projektowe realizowane były systematycznie od początku grudnia 2019 r. do końca marca 2020 r. przez uczniów klas: IV, V i VI b.

Szerząca się w naszym kraju pandemia przeszkodziła w pełnej realizacji zadań. Jednak z satysfakcją musimy przyznać, że udało nam się ukończyć większość zaplanowanych działań. Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w licznych warsztatach stacjonarnych i spotkaniach eksperckich, gdzie poszerzali swoją wiedzę na temat historii i ewaluacji pieniądza, elementów małego biznesu, czy też matematyki. Do naszej szkoły udało się nam zaprosić kolekcjonera monet i banknotów. Uczniowie mogli podziwiać bogaty zbiór numizmatyczny pana Michała Pasierbka. Pan Michał zaprezentował młodzieży piękną kolekcję banknotów i monet polskich, które wpisują się historię naszego kraju. Najstarsze pieniądze w jego kolekcji pochodzą z czasów zaborów. Kolejne obejmują okres międzywojenny, okupację, czasy powojenne – PRL, kończąc na współczesności. Zdobyta w trakcie różnorodnych zajęć wiedza pozwoliła młodzieży wykazać się swoimi talentami i umiejętnościami w konkursie plastycznym.

Podsumowaniem pierwszej części projektu był jednodniowy wyjazd do Krakowa, podczas którego uczniowie zwiedzali Podziemia Rynku i Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego, gdzie podziwiali kolekcję numizmatyczną uznawaną za najlepszą w Polsce oraz jedną z najcenniejszych na świecie. Stanowi ona kompletny przegląd polskiego mennictwa od pierwszych Piastów po czasy współczesne.

Dzięki pozyskanym od NBP pieniążkom nasi milusińscy pojechali na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Odwiedziliśmy tam przepiękne Centrum Pieniądza, Zamek Królewski, Pałac Kultury i Nauki, jedyne w swoim rodzaju Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz niezapomniana wizyta na Stadionie Narodowym.

To czego nie udało nam się zrealizować, to gala podsumowująca cały projekt, na której moglibyśmy się pochwalić efektami naszej pracy oraz zdobytą wiedzą. Dlatego też zachęcamy wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej pokazującej wykonane przez naszych uczniów nie tylko edukacyjne zadania.

Koordynator projektu: Janina Jezierska-Bobak

 

Załączniki:
PlikOpisRozmiarPobraneOstatnia modyfikacja
Pobierz (Polski_zloty_ma_sto_lat.pdf)Polski_zloty_ma_sto_lat.pdf 2627 Kb32601.06.2020 09:37