Hołd Poległym w służbie dla Ojczyzny PDF Drukuj Email
środa, 14 kwietnia 2010 19:08
SPOŁECZNOŚC ZESPOŁU SZKOLNO – PRZEDSZKOLNEGO
W BACHOWICACH
SKŁADA
HOŁD POLEGŁYM W SŁUŻBIE DLA OJCZYZNY
Tragiczna wiadomośc dotarła do nas w sobotni ranek, tak jak do większość Polaków.
Szok, niedowierzanie – łzy, milczenie i nieustanne pytanie – dlaczego?,
na które nikt nie znajduje odpowiedzi.
Pierwsze lekcje w poniedziałek rozpoczęły się niecodziennie – minutą ciszy, na korytarzu szkolnym pojawiły się flagi z kirem, zdjęcia ofiar tragedii przepasane czarną wstęgą, kwiaty biało – czerwone i księga kondolencyjna, do której swoje wyrazy współczucia, myśli, uczucia prosto z serca przez cały tydzień żałoby wpisują uczniowie, rodzice i mieszkańcy Bachowic.
 {gallery}wpis{/gallery} 
 Gimnazjaliści już w niedziele przygotowali prezentację multimedialną dla młodszych kolegów oraz uroczysty apel żałobny który odbył się na Sali gimnastycznej o godzinie 1100 – był to odzew jednoczenia się z bliskimi ofiar tragedii, lekcja historii i patriotyzmu. 
 
{gallery}hold{/gallery} 
 O 17:45 przed szkołą zebrali się: dyrekcja, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, aby prowadzenie przez Poczet Sztandarowy przejść we wspólnym marszu do Kościoła Parafialnego pod Wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. 
 
{gallery}marsz{/gallery} 
 W Świątyni licznie zebrali się mieszkańcy wioski, Poczty Sztandarowe, Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga, Ochotniczej Straży Pożarnej, Braci Górniczej. Przedstawiciele: Koła Gospodyń Wiejskich, Klubu Sportowego – „Borowik”, Radni i Rada Sołecka z Sołtysem Wioski.
Wspólne odśpiewanie pieśni „Bogurodzica” rozpoczęło Mszę Św., którą odprawił Proboszcz Ks. Franciszek Jeleśniański. Uroczysta Msza Św. W intencji ofiar tragedii i Ojczyzny zakończyła się wspólnym przemarszem na Cmentarz przed Pomnik „Poległym za Ojczyznę” gdzie modlono się, złożono kwiaty i zapalono znicze.

 
{gallery}kosc{/gallery} 
 Przez cały tydzień w szkole odbywają się lekcje wychowawcze „ Być polakiem”.
13 kwietnia w trzech grupach wiekowych uczniów odbyły się prelekcje, prowadzone przez dyrektora szkoły Małgorzatę Balonek, która jest historykiem, których myślą przewodnia był Katyń, Symbole Narodowe, Patriotyzm, Ojczyzna, Konstytucja, z udziałem nauczycieli i wychowawców.
Lekcje „żywej” – zapisującej się właśnie historii upamiętnione w prezentacjach multimedialnych zorganizowane były dzięki pracy:
- Pani mgr Halinie Wójtowicz i Jej córek – uczennice Gimnazjum Anny i Aleksandry,
- Pani mgr Elżbiecie Kotowicz i Jej wychowance,
- Weronice Jasińskiej wraz z cała klasą II B Gimnazjum.
To oni jako pierwsi stanęli na wysokości zadania, lecz od poniedziałku „małymi patriotami” poczuli się wszyscy wychowawcy i nauczyciele począwszy od przedszkola, prowadząc rozmowy, debaty klasowe, wykorzystując gazetki klasowe.
 
Będziemy pamiętać zawsze o Elicie Naszego Narodu. Od pięciu lat nasza społeczność szkolna corocznie 2 kwietnia spotyka się na Mszach Św. połączonych z przedstawieniami pt: „Wspomnienie o Janie Pawle II”
Nie zapomnimy od dzisiaj o Synach Narodu Polskiego, którzy tragicznie zginęli w podróży dla upamiętnienia ofiar totalitaryzmu.
 
Refleksje dyrektora szkoły; 
„Jestem dumna ze swoich wychowawców, nauczycieli, uczniów i rodziców. Jako mieszkanka Bachowic ze swoich rodaków. Nasza wioska jest jedną z wyjątkowych miejscowości, potrafimy być wspólnotą w chwilach trudnych i radosnych, dzielimy wspólnie ból i radość, gdy trzeba stanowimy jedność. Dlatego wierzę jako nauczyciel, wychowawca i historyk, że Polska ma na swojej mapie jeszcze tysiące takich miejscowości i miliony mieszkańców których: 

„człowiek dla człowieka jest człowiekiem,

Polak dla Polaka jest bratem”.

mgr  Małgorzata Balonek